Trwa ładowanie...

Sekret długowieczności najstarszej Europejki

Najstarsza Europejka – Włoszka, Emma Morano, skończyła właśnie 116 lat. Jest drugą najdłużej żyjącą obecnie osobą na świecie. Sekret na długowieczność zdradził jej lekarz, kiedy miała 20 lat.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

1. Urodziny

Dokładnie 29 listopada Emma Morano Skończyła 116 lat. Życzenia urodzinowe otrzymała od prezydenta Włoch Sergio Mattarella i papieża Franciszka, który do życzeń dołączył prezent – małą płaskorzeźbę z wizerunkiem świętych Piotra i Pawła. – Mam piękny głos. Jeśli chcecie, mogę wam zaśpiewać moją ulubioną piosenkę Parlami d'amore Mariu – powiedziała w jednym z wywiadów udzielonych podczas urodzinowego przyjęcia.

To nie wszystko – jubilatka zapewniła zgromadzonych gości, że ma się świetnie i jak na razie nigdzie z tego świata się nie wybiera. Staruszkę nie opuszcza poczucie humoru, w dodatku wciąż pozostaje aktywna – dnie spędza na zajmowaniu się mieszkaniem oraz gotowaniu. Dopiero od kilku miesięcy pomaga jej opiekunka, bo do tej pory kobieta mieszkała sama.

2. Przepis na długie życie

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku w Vercelli w rodzinie z ośmiorgiem dzieci. To obecnie najstarsza Europejka. Starsza od niej o zaledwie kilka miesięcy jest tylko urodzona w lipcu tego samego roku Amerykanka Susannah Mushatt Jones.

Morano przeszła na emeryturę w wieku 75 lat. Całe życie pracowała w fabryce oraz jako kucharka w szkole z internatem. Dziś mieszka w Verbanii w północnych Włoszech, gdzie na jej cześć jest obecnie przygotowywany spektakl teatralny.

Jaki jest jej przepis na długowieczność? Codziennie je dwa jajka – jedno surowe i jedno ugotowane na twardo. Tak zalecił jej lekarz, kiedy miała 20 lat i od tamtej pory stosuje się do jego zalecenia. Na śniadanie je ciastka z mlekiem lub z wodą. Na obiad zazwyczaj makaron i mielone mięso.

Morano nie stroni również od słodyczy. Jak sama podkreśla, ważny jest również dla niej sen. Kobieta kładzie się spać około godziny 19 i wstaje przed 6 rano.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.