Serce uwielbia ten sok. Zbija ciśnienie, wymiata cholesterol
Nie trzeba daleko szukać, by w naturze znaleźć produkty o wielu właściwościach zdrowotnych. Warto się tym razem zwrócić w stronę głogu. Sok z owoców tego krzewu nie tylko świetnie smakuje, ale także niesie ze sobą całą masę korzyści.
1. Niepozorny sok o wielu właściwościach
Owoce głogu nieco przypominają dziką różę, a zwykle zbierane są jesienią. Od maja do czerwca krzew kwitnie pięknymi kwiatami o różowym i biały kolorze. Można go zauważyć w parkach, lasach i ogrodach.
Sok z głogu jest bardzo cenny dla naszego zdrowia. Zawiera witaminy z grupy B, C i PP. Znajdziemy w nim również minerały, jak magnez, fosfor, potas, wapń i sód. Napakowany jest flawonoidami, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Związki flawonowe przyniosą ulgę osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi, dzięki działaniu rozkurczowemu. Po sok z głogu warto także sięgać po treningu i podczas menstruacji, świetnie zregeneruje i złagodzi ból.
Polifenole pomagają opóźnić proces starzenia się komórek, a procyjanidy regulują ciśnienie krwi i pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Po sok z głogu warto również sięgać w celu obniżenia poziomu cholesterolu.
Mając w domu sok z głogu, dobrze jest korzystać z jego właściwości antybakteryjnych. Okazuje się pomocny w leczeniu infekcji i wzmacnia odporność. Sprawdzi się też w przypadku zaprać, biegunek i ureguluje procesy trawienne.
Zawarte w głogu substancje chronią organizm przez grzybami i wirusami, a sok szczególnie polecany jest osobom starszym. Pomaga także regulować poziom cukru we krwi i zmniejsza stres oraz napięcie, ułatwi zasypianie.
2. Jak pić sok z głogu, żeby korzystać?
Sok z głogu najlepiej pić dwa razy dziennie po 2-3 łyżki. Warto pamiętać, by spożywać go około pół godziny przed posiłkiem, w ten sposób uzyskamy najlepsze efekty. Należy go przechowywać w lodówce, ale maksymalnie 21 dni. Przed spożyciem soku z głogu warto upewnić się, że zaczął się psuć.
Jeśli mamy dostęp do suszonych owoców lub kwiatów, warto przygotować napar. Wystarczy dwie łyżeczki głogu zalać szklanką wrzątku i parzyć przez około 20 minut. Napój należy pić na bieżąco, nie powinien długo stać.
Mimo wielu właściwości zdrowotnych, sok z głogu nie jest dla wszystkich. Unikać go powinny osoby przyjmujące leki kardiologiczne i pacjenci z niskim ciśnieniem. Nie jest także zalecany dzieciom i kobietom w ciąży. Wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl