3 z 6Siarkowanie
Dlaczego tylko niektóre produkty poddawane są siarkowaniu? W ten sposób producenci przyspieszają proces suszenia. Nie czekają na to, aż winogrona czy morele wyschną w promieniach słońca.
Zastosowanie gazu nie tylko wszystko ułatwia, ale i sprawia, że suszone owoce wyglądają na pełniejsze. Następnie producenci pryskają je nabłyszczaczami oraz innymi sztucznymi barwnikami.
- Suszone owoce zawierają bardzo często inne składniki. Tym najczęstszym jest cukier, związki siarki (E 220) oraz utwardzany olej roślinny. Cukru w suszonych owocach może być aż 50 proc. Co do konserwantów - niewielkie ilości E 220 nie są dla naszego organizmu niebezpieczne, ale nie jest to też substancja nam niezbędna. Tak więc po co sobie ją fundować? - pyta dietetyczka.
Suszone owoce najlepiej kupować w sklepach ekologicznych oraz szukać na marketowych półkach ze zdrową żywnością.
- Jednak nawet i wtedy pamiętajmy o przeczytaniu składu. Kupując owoce na świątecznych targach, wybierajmy te wyglądające najmniej okazale - ciemne, bez pięknych kolorów, pomarszczone. To właśnie one będą najzdrowsze, bez zbędnych konserwantów – dodaje ekspertka.
Na kolejnym slajdzie obejrzysz WIDEO.
Zobacz też: Ich czerwoną odmianę kupisz w dyskoncie za 10 zł. Jakie właściwości mają czerwone banany?