Silny wspomagacz dla wątroby. Hamuje stłuszczenie i cofa uszkodzenia
Jeżeli chcesz utrzymać swoją wątrobę w dobrej kondycji, kluczowe jest zdrowe odżywianie. Warto skupić się na naturalnych produktach, które wspierają działanie narządu. Które z nich są w tym najskuteczniejsze?
1. Hamują rozwój chorób narządu
Niezwykle istotny dla naszego ciała narząd, jakim jest wątroba, pełni wiele kluczowych funkcji. Odpowiada m.in. za detoksykację, reguluje poziom cholesterolu i hormonów. Dlatego powinniśmy dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, aby uniknąć poważnych chorób, takich jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD).
Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych, możliwe jest zredukowanie ryzyka wystąpienia NAFLD i innych problemów związanych z wątrobą poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała, zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Zalecana jest przede wszystkim dieta roślinna, ze składnikami o działaniu przeciwzapalnym i poprawiającym wrażliwość na insulinę. Produkty pełnoziarniste to niezbędny element diety, która ma na celu ochronę wątroby.
Jęczmień i owies to jedne z najlepszych źródeł błonnika, który pomaga kontrolować wagę i redukować nadmiar kilogramów, a także utrzymuje równowagę bakterii w mikroflorze jelitowej. Są to kluczowe składniki, które hamują rozwój niealkoholowego stłzczenia wątroby.
Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "Nutrients" stwierdzają, że konsumpcja 7,5 grama lub więcej błonnika, jak ten zawarty w owsie i jęczmieniu, poprawia parametry zwłóknienia wątroby.
2. Włącz do diety te owoce i warzywa
Dbanie o wątrobę to także konsumpcja warzyw, zwłaszcza tych z rodziny kapustowatych, takich jak brokuły, jarmuż i brukselka. Wspomagają one naturalne oczyszczanie organizmu i chronią wątrobę przed uszkodzeniami.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M AgriLife Research sugeruje, że NAFLD można kontrolować m.in. za pomocą indolu, który znajduje się m.in. w kapuście, jarmużu, kalafiorze, brokułach i brukselce.
Naukowcy z Arabii Saudyjskiej uważają, że jagody, które są silnym źródłem przeciwutleniaczy, mogą kiedyś stać się terapią na choroby wątroby związane z wiekiem.
Swoje wnioski opierają na badaniu przeprowadzonym na starych szczurach z objawami chorób metabolicznych i dysfunkcji wątroby. Po czterech tygodniach diety z ekstraktem z jagód, funkcjonowanie wątroby znacznie się poprawiło.
3. Te napoje zadbają o wątrobę
Według American Liver Foundation, najważniejszym działaniem, które możemy podjąć dla dobra naszej wątroby, jest unikanie alkoholu i utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Dietetyk Jill Weisenberger podkreśla, że oprócz wody, korzystne dla wątroby są również herbata i kawa.
Najlepszym napojem dla wątroby jest herbata matcha, która zawiera najwięcej przeciwutleniaczy. Analiza opublikowana w "International Journal of Clinical and Experimental Medicine" wykazała, że regularne picie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka wątroby, a także stłuszczenia wątroby i marskości wątroby.
Zmniejszenie ryzyka przewlekłych chorób wątroby przynosi także kawa. Analiza opublikowana w "BMC Public Health" wskazuje, że osoby pijące kawę były o 20 proc. mniej narażone na rozwój przewlekłej choroby wątroby lub NAFLD i o 49 proc. mniej narażone na śmierć z powodu choroby wątroby niż osoby, które jej nie spożywały.
Na liście naturalnych sojuszników wątroby znajduje się również oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek zawiera kwas oleinowy, jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
Zawiera również związki fenolowe, które mają zdolność do zapobiegania stanom zapalnym, stresowi oksydacyjnemu, insulinooporności oraz dysfunkcjom mitochondriów. To z kolei umożliwia prewencję uszkodzeń wątroby, a nawet ich naprawę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl