Trwa ładowanie...

"Xanax natury". Może nieodwracalnie uszkadzać wątrobę

 Karolina Rozmus
21.10.2023 20:27
Nazywany jest "xanaxem natury". Ziołowy napój może nieodwracalnie uszkadzać wątrobę
Nazywany jest "xanaxem natury". Ziołowy napój może nieodwracalnie uszkadzać wątrobę (Getty Images)

Kava kava to roślina, której sproszkowany korzeń można parzyć niczym kawę lub przyjmować w formie suplementu. Choć pochodzi z odległych wysp Pacyfiku, to jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Działa lepiej niż leki uspokajające, pita jest jako alternatywa alkoholu, ale jednocześnie może być niebezpieczna dla zdrowia.

spis treści

1. Remedium na stres, przepis na udaną zabawę

Kava Kava, pieprz metystynowy (łac. Piper methysticum), uprawiana jest na wyspach Pacyfiku, szczególnie Mikronezji i Vanuatu, od trzech tysięcy lat. Tam z korzeni tropikalnej rośliny przygotowuje się napój o unikatowych właściwościach. Kava zyskuje coraz większą popularność dziś na całym świecie – można ją kupić w postaci proszku lub kapsułek.

Co ciekawe do 2018 r. Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym kava kava znajdowała się na liście substancji zakazanych. Później została z niej wykreślona z uwagi na fakt, że nie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy w takim stopniu, który stwarzałby zagrożenie dla człowieka. Nie jest jednak zarejestrowana w naszym kraju jako suplement diety lub środek spożywczy, więc jej sprzedaż na terenie Polski nie jest legalna. Można ją kupić wyłącznie przez internet.

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"
Kava kava można kupić w postaci proszku do sporządzania naparu
Kava kava można kupić w postaci proszku do sporządzania naparu (Pixabay)

Zwolennicy kava kava uważają, że odpręża ciało i umysł, jest naturalnym remedium na codzienny stres i napięcie. Korzystnie wpływa na zasypianie i jakość snu, ma działanie rozkurczowe, więc nie tylko rozluźnia napięte z powodu stresu mięśnie, ale też może łagodzić bóle menstruacyjne. Ma być stosowana w leczeniu bólu stawów, w astmie, chorobach układu moczowego, a nawet zaparciach.

Nie bez powodu jest nazywana "xanaxem natury", a w USA sprzedawana jest w barach jako alternatywa alkoholu. Nie uzależnia, ma za to wprawiać w dobry nastrój tak jak alkohol. Takie działanie ma związek z obecnością substancji aktywnych w roślinie – kavalaktonów, m.in. jangoniny, kavainy, dihydrometystycyny czy metystycyny.

2. 11 przypadków przeszczepu. Może uszkadzać wątrobę

Lista potencjalnych zalet tej niezwykłej rośliny wydaje się bardzo długa, niestety roślinny suplement ma też swoje ciemne strony. Dr Danielle Belardo, kardiolog z Los Angeles cytowana przez Insidera, zwraca uwagę, że od kilku dekad pojawia się coraz więcej doniesień o poważnym uszkodzeniu, a nawet niewydolności wątroby wskutek stosowania kava kava.

Już w 2002 roku CDC ostrzegało przed suplementem, powołując się na przypadki uszkodzenia narządu notowane m.in. w USA, Szwajcarii czy Niemczech. W aż 11 przypadkach konieczna była transplantacja narządu. Badacze nie wiedzą, co wywołuje takie skutki, przypuszczają jednak, że winne mogą być związki aktywne obecne w roślinie, np. pipermetystyna lub flawokava B.

- Takie powikłania wątrobowe obserwowano już od kilku tygodni do nawet dwóch lat po przyjęciu, przy średnim czasie trwania wynoszącym cztery i pół miesiąca – alarmuje dr Belardo.

Jak wskazują eksperci na łamach Health Cleveland Clinic, kava kava, może stanowić zagrożenie z uwagi na potencjalne interakcje z :

  • alkoholem,
  • lekami przeciwlękowymi – barbituranami i benzodiazepinami,
  • lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze