Trwa ładowanie...

Skrombotoksizm. Zatrucie rybami, o które łatwo podczas świąt

Skrombotoksizm jest poważnym zagrożeniem, o które łatwo zwłaszcza w Wigilię, kiedy stoły suto zastawione są rybami. O zatrucie wtedy nie jest trudno. -Wystarczy, że źle przechowywano rybę. Jakie są objawy zatrucia rybą i co zrobić, by do niego nie doszło?

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Strobotoksizm, czyli zatrucie rybami

Skrombotoksizm to inaczej zatrucie rybami. Nieprawidłowe przechowywanie ryb o ciemnym mięsie, takich jak łosoś, tuńczyk czy śledź mogą doprowadzić właśnie do takiego zatrucia.

Wszystko z powodu zawartej w ich mięsie histaminy. W organizmie człowieka odpowiada ona za reakcje alergiczne. W rybach histamina odpowiada za nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć zatrucia, nieświeże ryby należy niezwłocznie wyrzucić.

O zatrucie rybami takimi jak śledź, łatwo w Wigilię
O zatrucie rybami takimi jak śledź, łatwo w Wigilię (123 rf)

Jakie są objawy skrombotoksizmu? Przypominają reakcję alergiczną. Pojawia się kaszel, kichanie, zapalenie spojówek, obrzęk śluzówek gardła i dróg oddechowych. Na ciele mogą wystąpić zmiany w postaci pokrzywki lub zaczerwienienia (głównie na twarzy, szyi i rękach). Pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie, jak nudności, wymioty czy biegunka.

Zdarza się, że zatrucie ustępuje samoistnie po upływie 24-48 godzin, ale w trudnych przypadkach konieczna może okazać się pomoc lekarska.

Zanim kupisz rybę na wigilijny stół, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy jest świeża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.