Trwa ładowanie...

Skrombotoksizm. Zatrucie rybami, o które łatwo podczas świąt

 Katarzyna Gałązkiewicz
06.12.2020 16:35
Skrombotoksizm. Zatrucie rybami, o które łatwo podczas świąt
Skrombotoksizm. Zatrucie rybami, o które łatwo podczas świąt (123 rf)

Skrombotoksizm jest poważnym zagrożeniem, o które łatwo zwłaszcza w Wigilię, kiedy stoły suto zastawione są rybami. O zatrucie wtedy nie jest trudno. -Wystarczy, że źle przechowywano rybę. Jakie są objawy zatrucia rybą i co zrobić, by do niego nie doszło?

spis treści

1. Strobotoksizm, czyli zatrucie rybami

Skrombotoksizm to inaczej zatrucie rybami. Nieprawidłowe przechowywanie ryb o ciemnym mięsie, takich jak łosoś, tuńczyk czy śledź mogą doprowadzić właśnie do takiego zatrucia.

Wszystko z powodu zawartej w ich mięsie histaminy. W organizmie człowieka odpowiada ona za reakcje alergiczne. W rybach histamina odpowiada za nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć zatrucia, nieświeże ryby należy niezwłocznie wyrzucić.

O zatrucie rybami takimi jak śledź, łatwo w Wigilię
O zatrucie rybami takimi jak śledź, łatwo w Wigilię (123 rf)
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Jakie są objawy skrombotoksizmu? Przypominają reakcję alergiczną. Pojawia się kaszel, kichanie, zapalenie spojówek, obrzęk śluzówek gardła i dróg oddechowych. Na ciele mogą wystąpić zmiany w postaci pokrzywki lub zaczerwienienia (głównie na twarzy, szyi i rękach). Pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie, jak nudności, wymioty czy biegunka.

Zdarza się, że zatrucie ustępuje samoistnie po upływie 24-48 godzin, ale w trudnych przypadkach konieczna może okazać się pomoc lekarska.

Zanim kupisz rybę na wigilijny stół, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy jest świeża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze