Trwa ładowanie...

Słodkie dodatki do żywności. Są gorsze niż cukier

Avatar placeholder
Luiza Nowak 27.03.2021 13:35
Substancje słodzące dodawane do żywności są gorsze niż cukier
Substancje słodzące dodawane do żywności są gorsze niż cukier (123RF)

Powszechnie wiadomo, że nadmiar cukru nam szkodzi. Jednak substancje słodzące, które go zastępują w żywności, mogą być znacznie gorsze. Przyczyniają się nie tylko do rozwoju otyłości, ale też wielu poważnych chorób.

spis treści

1. Dodatki do żywności

Substancje słodzące znajdują się w wielu dostępnych na rynku produktach. Powodów ich stosowania jest wiele. Zazwyczaj zastępują tradycyjny cukier.

Niestety, słodkie produkty uzależniają i przyczyniają się do wielu chorób.

Zobacz film: "Sztuczne słodziki zwiększają ryzyko choroby Alzheimera"
Sztuczne słodziki wpływają negatywnie na zdrowie jelit. Nowe badania
Sztuczne słodziki wpływają negatywnie na zdrowie jelit. Nowe badania [5 zdjęć]

Sztuczne substancje słodzące, czyli słodziki, dodawane są do większości produktów spożywczych. Znajdziemy

zobacz galerię

Eksperci podkreślają, że nadmiar substancji słodzących przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Sprzyja też chorobom takim jak cukrzyca czy nowotwory.

W przemyśle wykorzystywane są różnego rodzaju substancje słodzące. Niektóre z nich np. miód i melasa są zdrowsze niż cukier. Inne zaś mogą poważnie nam zaszkodzić.

2. Syrop kukurydziany

Syrop kukurydziany nazywany jest też syropem glukozowo-fruktozowym. Jest wytworzony ze skrobi kukurydzianej. Jest on powszechnie znany. Nic w tym dziwnego. W końcu znajdziemy go w składzie wielu produktów spożywczych chociażby w słodyczach, dżemach, gazowanych napojach, keczupach i konserwach.

Syrop glukozowo-fruktozowy ma sporo wad. Podstawową jest to, że zwiększa nam apetyt, a co za tym idzie, przyczynia się do tego, że więcej jemy. Ponadto może wpłynąć na rozwój cukrzycy i zespołu jelita drażliwego, a także chorób układu krążenia i niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

3. Syrop karmelowy

Najprościej można powiedzieć, że syrop karmelowy to sacharoza poddana obróbce termicznej. Dzięki procesowi karmelizacji otrzymuje specyficzny brązowy kolor. Eksperci podkreślają, że jest on szkodliwy na równi z cukrem.

Znacznie gorsza jest jednak sukraloza (E955). Jej stosowanie w przemyśle spożywczym wzbudza kontrowersje. Według niektórych źródeł jest rakotwórcza. Co więcej, stanowi puste kalorie. Nie jest też wykorzystywana przez organizm do produkowania niezbędnej dla organizmu energii.

4. Syrop glukozowy

Syrop glukozowy szybciej niż cukier dostaje się do krwi. To zaś powoduje, że jest niebezpieczny dla osób, które chorują na cukrzycę. Mogą bardzo szybko podnieść, a następnie obniżyć indeks glikemiczny, co nie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Ponadto warto pamiętać z czego jest wyprodukowany syrop glukozowy. Zazwyczaj wytrwarza się go ze skrobi ziemniaków, ryżu lub kukurydzy. Te produkty mogą być z kolei modyfikowane genetycznie, co jest kolejnym minusem tego związku chemicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze