Smar dla jelit i paliwo dla mózgu. Najzdrowszy olej, jaki możesz mieć w kuchni
Pełno w nim kwasów omega-3 i omega-6, cennych fitosteroli i składników odżywczych. Ten niepozorny olej to prawdziwa skarbnica zdrowia, która poprawia funkcjonowanie całego organizmu. O jakim produkcie mowa?
1. Najzdrowszy olej
Olej lniany to specyfik, który warto wprowadzić do diety. Zbawiennie wpływa na organizm dzięki obecności kwasu linolenowego, linolowego i olejowego oraz kwasów nasyconych, w tym mirystynowego, palmitynowego i stearynowego.
Oprócz bogactwa omega-3 i omega-6, znajdziemy w nim także witaminę A, C i E, fosfor, magnez, wapń, wartościowe białka i fitosterole. Taka bomba składników odżywczych fenomenalnie wpływa na zdrowie.
Regularne przyjmowanie oleju lnianego wzmacnia serca i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. To smar dla jelit, który wspomaga trawienie. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega nowotworom.
2. Chroni przed rakiem, wspiera jelita
To jeden z najzdrowszych olejów, a szczególnie zainteresować powinien osoby z chorobami jelit. Zapobiega zaparciom i korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Do tego przyspiesza metabolizm, co pozwala utrzymać zdrową wagę.
Regularne sięganie po olej lniany pomoże chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Dzięki obfitości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, zapobiega chorobom neurologicznym, jak alzheimer i parkinson.
Za ten produkt podziękuje też wątroba, olej lniany pomaga oczyścić ją z toksyn. To doskonały produkt, by zadbać o profil lipidowy i obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i podwyższyć stężenie dobrego HDL.
Co więcej, olej lniany pozwoli uporać się ze stresem. Już jedna łyżka ukoi niepokój i korzystnie wpłynie na psychikę.
3. Jak spożywać?
Należy pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do smażenia, w wysokiej temperaturze traci swoje zbawienne właściwości. Świetnie jednak sprawdzi się w sałatkach, sosach oraz dipach.
Można także przygotować pasę dr Budwig. 3-4 łyżki oleju lnianego należy zblendować z 2-3 łyżki mleka, jogurtu lub kefiru oraz 125 g odtłuszczonego twarogu. W ten sposób uzyskamy doskonałą masę do kanapek.
Pastę budwigową można doprawiać ulubionymi dodatkami - czosnkiem, papryką, kurkumą, miętą lub bazylią. Sprawdzi się też na słodko z owocami, miodem, wanilią, kakao lub orzechami.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl