Cholesterol nie ma z nimi szans. Zbawienne dla serca i jelit
Świeże, suszone, a także dodatek do deserów i musli. Możliwości kulinarnych, jakie dają figi jest mnóstwo, podobnie jak ich zdrowotnych właściwości. Te niepozorne owoce mogą naprawdę dużo. Pomogą między innymi sercu i jelitom.
1. Pogromca cholesterolu
Świeże figi zawierają ok. 80 proc. wody. 100 g suszonych fig to tylko 61 kalorii.
Ponadto zawierają błonnik. Tylko cztery suszone figi to 14 proc. dziennej zalecanej dawki błonnika rozpuszczalnego. Dzięki temu są idealne dla osób, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów, a także pomagają obniżyć cholesterol.
Na tym jednak nie kończy się ich zdrowotna moc. Dzięki zawartości naturalnych związków roślinnych takich jak polifenole, figi mają właściwości przeciwutleniające. Pomogą więc pozbyć się z organizmu wolnych rodników oraz zwalczać stany zapalne.
2. Dla zdrowego serca i jelit
Kolejny argument za włączeniem fig do codziennej diety to zawartość cennych witamin i minerałów. Owoce zawierają witaminę A i C oraz potas, wapń i magnez, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka związanych z nim poważnych chorób.
To także owoc dla osób, które mają problemy trawienne, a szczególnie zaparcia. Figi łagodzą te objawy, mogą wpływać na skrócenie czasu wypróżnień i łagodzenie bólu brzucha.
Z kolei z uwagi na zawartość kwasu abscysynowego, figi docenią diabetycy. Owoce pomogą w zachowaniu kontroli glukozy we krwi.
Kawa z prażonej figi lub herbata figowa pomagają w czasie przeziębienia, chorobach gardła, katarze i chorobach płuc. Ze względu na zawartość żelaza sprawdzą się też w leczeniu anemii.
3. Kto nie powinien jeść fig?
Mimo wielu zdrowotnych właściwości w niektórych przypadkach figi mogą zaszkodzić. Zawierają one (zarówno świeże jak i suszone) witaminę K. W zwiazku z tym powinny na nie uważać osoby, które zażywają leki rozrzedzające krew takie jak warfaryna.
W wyniku interakcji owoców z lekami, terapia może nie przynieść rezultatów. Zdarzają się też uczulenia na figi, co może doprowadzić do reakcji alergicznej.
Pod uwagę warto też wziąć zawartość błonnika. Mimo że jego obecność w diecie ma pozytywny wpływ na zdrowie, w nadmiarze może doprowadzić do biegunki.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl