Trwa ładowanie...

Co jeść, a czego unikać, aby cieszyć się płaskim brzuchem?

Avatar placeholder
Magda Rumińska 31.05.2020 19:00
tosty na śniadanie
tosty na śniadanie (123rf.com)

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Oczywiście, o ile o nim nie zapomnisz. Kanapka zjedzona w biegu może sprawić, że przez cały dzień będą ci dokuczać wzdęcia. Co jeść, a czego unikać, aby pozbyć się problemu?

1. Za dużo błonnika

Wszyscy wiemy, że błonnik w diecie jest potrzebny. Wspomaga trawienie, przyśpiesza usuwanie produktów przemiany materii i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Okazuje się, że błonnik też można przedawkować. Zbyt duża ilość błonnika pochodzącego ze zbóż może nasilać objawy wzdęć.

Jeśli do tej pory na śniadanie jadłeś pełnoziarnisty chleb, płatki śniadaniowe lub inne produkty z mąki pełnoziarnistej i potem przez cały dzień odczuwałeś nieprzyjemne dolegliwości, czas na zmianę. Co jeść, żeby mieć płaski brzuch?

2. Białe pieczywo

To może wydać się dziwne, ale dietetycy z Holland & Barrett polecają jedzenie na śniadanie produktów z białej mąki. Według przeprowadzonych badań zamiana pieczywa pełnoziarnistego na wypiekane z białej mąki łagodzi zaburzenia trawienia u ok. 40 proc. osób cierpiących z powodu zespołu jelita drażliwego. Dietetycy zachęcają do wypróbowania takiej diety przez 3 miesiące. Jeśli nieprzyjemne objawy mimo to nie ustąpią, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zobacz film: "Tych produktów nie jedz na pusty żołądek"

Jeśli nie masz zdiagnozowanej wrażliwości na produkty zawierające pszenicę, nie musisz całkowicie rezygnować z pieczywa.

Co dietetycy jedzą na śniadanie? Sprawdziliśmy
Co dietetycy jedzą na śniadanie? Sprawdziliśmy [4 zdjęcia]

Nie powinniśmy pomijać śniadania, nawet jeśli rano zwykle cierpimy na brak czasu — to najważniejszy

zobacz galerię

3. Tego unikaj

Jeśli chcesz pozbyć się kłopotów ze wzdęciami powinieneś zrezygnować z potraw smażonych i pieczonych. Zamiast tego wybieraj jedzenie gotowane i duszone. Posiłki powinny być lekkostrawne. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu fasolę, groch, kapustę, szparagi, cebulę i kukurydzę. Mogą nasilać objawy wzdęć. Tłuszcze zwierzęce zamień na tłuszcze roślinne, ogranicz też spożycie cukru.

Bez obaw możesz za to jeść chude mięso, ryż i jogurty. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody.

4. Śniadaniowa propozycja

Wypróbuj jedno z tych śniadań:

  • tosty pszenne z chudą wędliną lub twarożkiem i warzywami,
  • ryż na mleku roślinnym z owocami sezonowymi,
  • jogurt naturalny z owocami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze