Soki antybakteryjne - bogactwo zdrowia
Pomimo dużego wyboru preparatów farmakologicznych, coraz częściej sięgamy po produkty pochodzenia naturalnego. Wiele roślin wykazuje właściwości antybakteryjne i może pomóc w walce z nawracającymi infekcjami.
1. Soki o działaniu przeciwbakteryjnym
W tradycyjnej medycynie ludowej soki od setek lat wykorzystuje się do leczenia chorób bakteryjnych, takich jak infekcje układu moczowego, zapalenie gardła, zatok, zapalenie oskrzeli czy płuc. Wysoką aktywność wykazuje sok z żurawiny. To krzewinka występująca na terenach bagiennych i podmokłych Ameryki Północnej, Europy oraz Syberii. Owoce żurawiny mają intensywnie czerwony kolor i charaktersytyczny cierpki smak. Roślina od wieków stanowi nie tylko ważny składnik diety, ale również wykorzystywana jest jako surowiec leczniczy do walki ze schorzeniami dróg moczowych, śluzówki jamy ustnej, a także przy przeziębieniach czy anginie.
Sok żurawinowy bogaty jest w substancje aktywne:
- antocyjany (cyjanidyna, peonidyna) – nadające barwę owocom,
- flawonoidy (kwercetyna, kamferol, mirycytyna), które wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające,
- kwasy organiczne (kwas benzoesowy, cytrynowy, jabłkowy, chinowy, szikimowy).
Przeprowadzone badania wykazały, że sok żurawinowy zabija gronkowce, które często powodują zakażenia dróg oddechowych, skóry oraz układu moczowego.
Jeśli chcemy w naturalny sposób pozbyć się nawracających zakażeń i wzmocnić odporność, możemy sięgnąć po sok z goi. Roślina, zwana też kolcowojem, występuje na terenie Tybetu, Mongolii, Indii oraz Chin. Owoce goi to jaskrawoczerwone jagody o słodko-kwaśnym smaku. Sok otrzymywany z nich jest bogatym źródłem karotenoidów (np. zeaksantyny), które korzystnie wpływają na wzrok i ostrość widzenia. Ponadto obecne są w nim flawonoidy oraz polisacharydy. Sok z owoców goi wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a także przeciwdziała rozwojowi gronkowców oraz E. coli, które często powodują zakażenia pęcherza oraz zatrucia pokarmowe.
2. Soki o właściwościach leczniczych
Rokitnik, czyli rosyjski ananas, występuje w Azji i Europie (również w Polsce, głównie na wybrzeżu). Owoce rośliny są bardzo aromatyczne o cierpko-kwaśnym smaku. Dopiero po przemarznięciu stają się słodsze. W medycynie ludowej owoce rokitnika są stosowane przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, przeziębieniach oraz chorobach skóry. Sok z rokitnika stanowi cenne źródło flawonoidów, beta-karotenu oraz kwasów organicznych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec gronkowca i bakterii E. coli.
Dla zdrowia i dobrej kondycji warto sięgnąć też po noni - morwę indyjską.
To krzew pochodzący z południowo-wschodniej Azji, a powszechnie uprawiany w Indiach, Ameryce Południowej i na Karaibach. Owoce rośliny mają soczysty, biały miąższ, ale niezbyt przyjemny smak i zapach. Noni od wieków była stosowana jako roślina lecznicza, często określana mianem „aspiryny przeszłości”. Sok z owoców może służyć jako płyn do płukania gardła (w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego) oraz w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Obecnie ma zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu infekcji żołądka i jelit. Wykazuje też stosunkowo silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.