Sól z Morza Martwego – właściwości i zastosowanie
Sól z Morza Martwego odpręża, leczy problemy skórne i eliminuje niedobory magnezu w organizmie. W jej składzie znajdziemy wiele cennych składników mineralnych. Jest łatwo dostępna i tania. Sprawdź, gdzie możesz ją kupić.
1. Rodzaje soli
Sól jest jedyną skałą regularnie spożywaną przez ludzi. Dodawana do żywności, poprawia jej smak oraz pozwala na dłużej zachować trwałość produktów. Sól kuchenna w większości wydobywana jest z podziemi. Ta rozdrabniania i mieszana z jodkiem potasu, to sól jodowana.
Jej morska odmiana jest natomiast pozyskiwana z odparowanej wody morskiej. Dzięki temu zawiera liczne składniki mineralne. Stosuje się ją również w kosmetyce. Tak samo jak coraz bardziej popularną sól z Morza Martwego.
2. Mniej soli?
The National Academies Institute of Health apeluje, by dawka soli dla osoby dorosłej nie przekraczała 23 g dziennie. Nieco bardziej restrykcyjnie podchodzą do tego naukowcy z Colorado State University Extension. Według nich maksymalnie powinniśmy spożywać łyżeczkę soli kuchennej dziennie, czyli 15 g.
Sól kuchenna w całości składa się z chlorku sodu. Inaczej jest jednak z solą morską. W jej składzie znajduje się 81 proc. chlorku sodu, natomiast pozostałe 19 proc. stanowią minerały. Oznacza to, że ten rodzaj soli jest dla nas zdrowszy.
3. Właściwości soli z Morza Martwego
W skład soli z Morza Martwego wchodzi wiele związków chemicznych oraz mineralnych. Jest bogata w magnez, wapń, krzem, żelazo, brom, potas, sodę, glin, jod czy fluor.
Sól dodawana do kąpieli nawilży i zregeneruje nawet najbardziej wysuszony naskórek. Zadziała jak delikatny peeling, ujędrni oraz odżywi.
Ciepła woda z dodatkiem soli z Morza Martwego uspokoi i wpłynie na cały organizm. Podczas kąpieli składniki w niej zawarte wchłoną się bezpośrednio przez skórę. W ten sposób zostaną uzupełnione niedobory pierwiastków, np. magnezu.
Regularne kąpiele w osolonej wodzie wyleczą problemy skórne, w tym łuszczycę, trądzik czy łojotok. Sól z Morza Martwego, działając przeciwzapalnie, ukoi podrażnienia. Kilkanaście minut wystarczy, by bóle mięśniowe i stres minęły. Polecana jest również w bólach stawów i po ciężkim wysiłku fizycznym.
Sole karnalitowe, czyli takie o podwójnej zawartości chlorku potasu i magnezu, stosowane są natomiast w grotach solnych do inhalacji. Znajdziemy je także w wielu kosmetykach.
Sól z Morza Martwego możemy również stosować jako lek na ból gardła. W tym celu kilka kryształków soli kładziemy na języku i ssiemy jak tabletkę. Następnie popijamy szklanką wody mineralnej. Dzięki właściwościom antybakteryjnym skutecznie rozprawi się z infekcjami.
Kryształki możemy także wkładać pod język - ten zabieg oczyści nie tylko jamę ustną, ale i drogi oddechowe oraz żołądek. Możemy go powtarzać codziennie.
Roztartą sól z Morza Martwego możemy także wcierać w dziąsła **lub płukać jamę ustną roztworem przygotowanym z jednej łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance wody.** W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z ust.
Wewnętrzne stosowanie soli z Morza Martwego w innych wypadkach jest jednak niewskazane. Nadmierne przyjmowanie soli tego rodzaju może bowiem wywołać niepożądane skutki uboczne, np. biegunkę.
4. Gdzie kupimy?
Sól morską możemy kupić np. internetowych sklepach kosmetycznych lub medycznych. Za 500 g soli wydobytej z Morza Martwego zapłacimy ok. 25 zł. Podczas kąpieli z wykorzystaniem soli należy jednak szczególnie uważać na oczy i otwarte rany. Mogą boleśnie zapiec.