Sos z zielonego pieprzu - przepis na smaczny sos pieprzowy
Sos z zielonego pieprzu ma kremową konsystencję i mocny, wyrazisty smak. Pasuje idealnie do steków podawanych z frytkami lub opiekanymi ziemniakami, ale również do tuńczyka czy łososia. Sos pieprzowy skutecznie wzbogaca również smak drobiu, baraniny i jagnięciny. Jak zrobić najlepszy sos z zielonego pieprzu?
1. Przepis na sos z zielonego pieprzu
Składniki:
- 120 ml mięsnego bulionu, najlepiej wołowego,
- 130 ml słodkiej śmietany 30%,
- 3 łyżki zielonego pieprzu odcedzonego z zalewy,
- 1 łyżka zalewy pieprzowej,
- 25 g masła,
- 1,5 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 cebula, najlepiej szalotka,
- 2 łyżki whiskey lub brandy,
- 1 czubata łyżka mąki pszennej,
- sól i pieprz.
Smak sosu z zielonego pieprzu podkreśla bulion mięsny, w szczególności ten na bazie wołowiny - mięsa lub kości. W przypadku braku rosołu można wykorzystać 1/4 bulionu z kostki o dobrym składzie (kostka pieczeniowa lub wołowa).
Sos pieprzowy powinien być jasny, kremowy i dość tłusty, w związku z czym do bulionu dodaje się słodkiej, płynnej śmietanki. Najlepiej sprawdzi się ta z 30 lub 36% zawartością tłuszczu w plastikowym pojemniku lub kartoniku.
Mocny i nieoczywisty smak sosu to również zasługa alkoholu. W tym celu najlepiej sprawdza się whiskey lub brandy, ewentualnie dobrej jakości koniak.
Najważniejszym składnikiem sosu pieprzowego jest oczywiście zielony pieprz w zalewie, najlepiej marynowany w białym occie winnym lub w solance. Kucharze zwykle wybierają produkt pochodzący z Hiszpanii.
Sposób wykonania:
Przygotowanie sosu z zielonego pieprzu wymaga przestrzegania kolejności dodawania składników i szybkości działania. Pierwszym krokiem jest odmierzenie wszystkich składników i ułożenie ich w bliskiej odległości od kuchenki.
W momencie gotowania nie będzie wystarczająco dużo czasu, by dokładnie odmierzyć ilość śmietanki, alkoholu czy przypraw. Sos najlepiej jest przygotowywać w głębokiej patelni lub w rondelku. Na początku rozgrzewamy 1,5 łyżki oliwy i 15 g masła, dodajemy drobno posiekaną cebulę i zielony pieprz (odcedzony i delikatnie rozgnieciony łyżką).
Podsmażamy całość na niewielkim ogniu do momentu, aż cebula zacznie robić się miękka. Należy często mieszać składniki, by nie dopuścić do ich przypalenia.
Zdejmujemy patelnię lub rondelek z ognia, wlewamy odpowiednią ilość alkoholu i przechylamy naczynie w stronę ognia, w taki sposób by zawartość się podpaliła.
Czekamy aż ogień samoistnie zgaśnie, nie mieszając składników ani nie przykrywając garnka. Kolejnym krokiem jest wsypanie mąki i dokładne jej wymieszanie, a następnie smażenie przez chwilę.
Kolejno na patelnię powinien trafić bulion i zalewa pieprzowa. Całość należy gotować na niewielkim ogniu, aż sos zacznie gęstnieć. Ostatnim etapem jest dodanie pozostałej części masła i wlanie śmietanki, szybkie wymieszanie składników i doprowadzenie ich do wrzenia.
Na tym etapie możemy już spróbować sosu i doprawić go do smaku, dodając sól i świeżo mielony czarny pieprz. Sos gotujemy na małym lub średnim ogniu przez kilka minut, aż uzyskamy odpowiednią gęstość.
Sos z zielonego pieprzu świetnie smakuje w podstawowej wersji, choć dużym uznaniem cieszą się również warianty z dodatkiem świeżego rozmarynu lub szałwi.