Trwa ładowanie...

Spożycie alkoholu w znacznym stopniu przyczynia się do nowotworów. Nowe statystyki

Avatar placeholder
22.11.2022 18:12
Spożycie alkoholu może przyczyniać się do rozwoju nowotworów
Spożycie alkoholu może przyczyniać się do rozwoju nowotworów (getty)

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie "The Lancet Oncology" przedstawia dane globalne dotyczące zachorowalności na nowotwory w 2020 roku. Niestety aż ponad 700 tys. nowo zdiagnozowanych przypadków raka na świecie spowodowane było spożyciem alkoholu. Najgorsze wyniki odnotowano we wschodniej Azji oraz Europie Środkowej i Wschodniej.

spis treści

1. Każde spożycie alkoholu może być groźne

Powszechnie wiadomo, że alkohol jest substancją szkodliwą dla organizmu. Zazwyczaj są to problemy związane ze spożywaniem jego dużej ilości. Jednak najnowsze badanie dotyczące wpływu konsumpcji alkoholu na powstawanie nowotworów przeprowadzone na skalę globalną, jednoznacznie pokazuje, że już umiarkowane picie napojów wyskokowych może powodować rozwój tkanek nowotworowych w naszym organizmie.

Prawdą jest, że największy odsetek nowych zmian odnotowano w grupie spożywającej ponad 60 gram czystego alkoholu dziennie – ponad 340 tys., jednak umiarkowane (mniej niż 20 g dziennie) i nieznaczne (mniej niż 10 g dziennie) picie napojów wyskokowych również miało wpływ na wystąpienie raka – było to łącznie prawie 400 tys. przypadków. Według danych z badania 10 g alkoholu odpowiada jednemu drinkowi.

2. Rodzaje nowotworów powodowane alkoholem

Analiza wykazała osiem rodzajów nowotworów, które mogą się pojawić w związku z piciem alkoholu. Są to zmiany w jamie ustnej, przełyku, gardle, krtani, piersiach, wątrobie, jelicie i w odbycie. Najczęściej rak atakował przełyk, piersi i wątrobę.

Zobacz film: "Ile kalorii ma alkohol?"

Duża różnica w ilości zanotowanych przypadków wystąpiła w przypadku podziału według płci – ponad 560 tys. nowotworów wystąpiło u mężczyzn, podczas gdy u kobiet zaobserwowano ich nieco ponad 170 tys.

Pod względem regionalnym najgorsza sytuacja miała miejsce we wschodniej Azji oraz Europie Środkowo-Wschodniej, z najwyższą liczbą nowotworów w Mongolii, Chinach, Mołdawii i Rumunii. Natomiast najlepiej w badaniu wypadły państwa Afryki Północnej i Azji Zachodniej tj. Kuwejt, Libia i Arabia Saudyjska.

Warto dodać, że schemat występowania raka u mężczyzn był podobny do średniej ogólnej, natomiast w przypadku kobiet najwięcej zachorowań odnotowano na Białorusi, w Rumunii, Rosji, Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie Zachodniej.

3. Strategie ograniczające konsumpcję alkoholu to konieczność

Głównym celem analizy jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat konsekwencji spożywania napojów alkoholowych w odniesieniu do ryzyka rozwoju nowotworów. Według jednej z autorek badania Harriet Rumgay, niezbędne jest wprowadzenie działań ograniczających sprzedaż alkoholu proponowanych przez WHO tj. ograniczenie jego dostępności, umieszczanie etykiet ostrzegawczych, wyższe podatki, czy zakazy marketingowe.

W podsumowaniu naukowcy przestrzegają, że działania na rzecz zmniejszenia udziału alkoholu w rozwoju nowotworów są niezwykle ważne wobec wzrastającego trendu jego spożycia przewidywanego do przynajmniej 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze