Trwa ładowanie...

Spożycie jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent

Naukowcy twierdzą, że spożywanie przynajmniej jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent.

Z badania wynika również, że spożywanie jaj każdego dnia nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową, która stanowi wiodącą przyczynę zgonów na całym świecie.

Specjaliści doszli do tych wniosków po analizie badań naukowych, których wyniki ukazały się między 1982 a 2015 rokiem i w których wzięło udział ponad 275 000 uczestników.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
Jedzenie jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent
Jedzenie jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent (Shutterstock)

Badania te miały na celu określenie związku między jedzeniem jaj a chorobą niedokrwienną serca. Dr Dominik Alexander z Instytutu EpidStat w Stanach Zjednoczonych i główny autor analizy zbiorczej powiedział, że konieczne jest zrozumienie, jak spożywanie jajek wpływa na ryzyko udaru mózgu.

„Jaja mają wiele korzystnych cech żywieniowych. Zawierają szereg przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny i łagodzą stan zapalny. Są też doskonałym źródłem zdrowego błonnika, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi” – dodaje dr Alexander.

Jedno duże jajko zawiera sześć gramów pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm, witaminy E, D i A, a także przeciwutleniacze, w tym luteinę i zeaksantynę. Szczególnie bogate w nie jest żółtko jaj.

Co się stanie, jeśli codziennie przez miesiąc będziesz jeść jajka?
Co się stanie, jeśli codziennie przez miesiąc będziesz jeść jajka? [9 zdjęć]

Jajka to popularny składnik diety. Warto z nich korzystać, ponieważ zawierają ogromne ilości aminokwasów,

zobacz galerię

Jaja bogate są również w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6, które należą do związków egzogennych, a więc nie są wytwarzane przez organizm.

Inne badania wykazały, że zawarta w jajku witamina E skutecznie obniża ryzyko ataku serca u pacjentów z chorobami serca, natomiast luteina chroni przed zatkaniem światła tętnic.

Oprócz witamin, jaja są też bogate w wiele składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen.

ZOBACZ TAKŻE

Dlaczego warto jeść jajka?

Kolejnym argumentem przemawiającym za regularnym spożywaniem jajek jest badanie przeprowadzone w 2015 roku, które mówi, że cholesterol pokarmowy nie wpływa na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

„Ta metaanaliza badań obala wcześniejsze doniesienia naukowe, pokazując brak związku między jajkami a chorobami serca i podkreślając ich wpływ na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu” – powiedziała dr Tia Rains z amerykańskiego Centrum Nauk o Jajach w Diecie.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie “Journal of the American College of Nutrition”.

Spożycie jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent
Spożycie jednego jajka dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 12 procent
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.