Trwa ładowanie...

Szkodliwe styropiany. Sprawdź, czego lepiej nie podgrzewać w mikrofalówce

Avatar placeholder
06.08.2018 10:39
Plastikowe i styropianowe opakowania mogą uwalniać toksyny do żywności
Plastikowe i styropianowe opakowania mogą uwalniać toksyny do żywności (123rf.com)

Współczesne tempo życia wymusza korzystanie z szybkich rozwiązań. Często odgrzewamy potrawy, korzystając z mikrofalówki. Pozostawiamy je wówczas w opakowaniach ze styropianu lub plastiku. Niestety, podczas obróbki termicznej mogą wydzielać się toksyczne dla naszego zdrowia substancje.

1. Jak rozpoznać niebezpieczne opakowania?

Rzadko mamy świadomość, że opakowania z tworzyw sztucznych noszą oznaczenia, które sugerują, czy są bezpieczne podczas używania w mikrofalówce. Przed zagrożeniami ostrzega doktor nauk chemicznych Zofia Iskierko z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu w Weronie.

Niespodziewane niebezpieczeństwo może stanowić bardzo popularny plastik.

- Zacznijmy od poli(tereftalanu etylenu) (PET) - jest oznaczany symbolem ”1”. Przeważnie wykonuje się z niego opakowania jednorazowego użytku. Sprzedaje się w nim również wodę mineralną. Pod wpływem podwyższonej temperatury i promieniowania słonecznego UV, PET rozkłada się na związki o podobnej budowie molekularnej do estrogenów, które przenikają do wody i wpływają na funkcjonowanie ludzkiego układu hormonalnego - wyjaśnia doktor Zofia Iskierko.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Sięgając po plastik, sięgamy zarazem po rakotwórczy paraksylen, będący pochodną benzenu. Może to uszkodzić także funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Z kolei polichlorek winylu (PCW, PCV, symbol "3") jest tworzywem, z którego powstaje folia spożywcza lub opakowania leków. Może być źródłem dioksyn, które negatywnie wpływają na układ hormonalny i mogą stać się przyczyną niepłodności. Są rakotwórcze. Dioksyny mogą również powodować schorzenia układu krążenia.

Polistyren (PS), czyli styropian, oznaczany symbolem "6”, jest popularnie używany do produkcji jednorazowych opakowań np. na gorące napoje, ponieważ świetnie izoluje temperaturę.

- Absolutnie nie powinno się go używać ponownie, ani odgrzewać w nim pożywienia w mikrofalówce - podkreśla doktor Iskierko.

Tu także badacze zauważyli szkodliwy wpływ na układ hormonalny. Ponadto PS działa negatywnie na układ pokarmowy i niszczy wątrobę. Może powodować objawy ze strony układu nerwowego, od bólu głowy, po rozkojarzenie i dezorientację.

Zobacz też: Jakie badania robić przynajmniej raz w roku?

2. Nieznane niebezpieczeństwo

Chemik zwraca uwagę także na Symbol "7” przeznaczony do oznaczania tworzyw określany jako "inne”. W praktyce można pod tym znakiem znaleźć zarówno bezpieczne, jak i niebezpieczne w kontakcie z żywnością plastiki.

- W tym przypadku drogi są dwie – tłumaczy dr Zofia Iskierko - albo patrzymy na to, czy widnieje przy nim drugi symbol pozwalający stwierdzić, że można go używać w mikrofali, albo nie używamy na wszelki wypadek.

W oznaczanych siódemką produktach, mogą znajdować się substancje toksyczne. Bisfenol A może uszkadzać układ hormonalny, u kobiet przyspieszając proces starzenia. Zauważono związki z powstawaniem alergii, cukrzycy, otyłości i nowotworów. Ze strony układu nerwowego mogą pojawiać się zaburzenia, jak stany depresyjne, schizofrenia, choroba Alzheimera, autyzm i ADHD.

Doktor Iskierko kategorycznie przestrzega: - Żadnych z powyższych materiałów nie można stawiać na otwarty ogień, czyli kuchenki gazowe.

Często nieświadomie narażamy dzieci na zagrożenie ich zdrowia. Podczas zabawy podajemy im posiłki na plastikowych kompletach naczyń dla lalek. Natomiast nie jest to plastik przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jedzenie z zabawkowych plastikowych talerzyków jest bardzo szkodliwe.

Zobacz też: ABC zdrowego przechowywania żywności

3. Co jeszcze zagraża w kuchni?

Nie zapominajmy, że również przy tradycyjnym podgrzewaniu posiłków, możemy spotkać się z zagrożeniami przenikania toksyn do żywności. Teflon w razie uszkodzenia patelni powoduje, że drobiny przenikają do jedzenia - głównie dzięki olejom, w których się rozpuszczają - i są bardzo toksyczne.

Uważać trzeba także na aluminium, które z folii aluminiowej i naczyń, przenika do jedzenia. Wysoka temperatura powoduje bardzo duży wzrost stężenia aluminium w spożywanych posiłkach. Dodatkowo zwiększamy dawkę dostarczanego organizmowi aluminium, sięgając po napoje z aluminiowych puszek lub kartonów zawierających wewnątrz folię aluminiową. To bardzo duże zagrożenie dla zdrowia.

Czy w ogóle można odgrzewać jedzenie zapakowane w plastik w mikrofalówce? Doktor Iskierko odpowiada:

- Tak, jeśli opakowanie ma specjalne oznaczenie, że jest do tego przystosowane. Rynek tworzyw sztucznych ciągle się zmienia, ciągle jest udoskonalany. Ciągle powstają nowe materiały, bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Pamiętajmy jednak, że najbardziej bezpieczne są materiały naturalne, jak kamionka albo szkło.

Zobacz też: Produkty, które długo zalegają w jelitach. Lepiej ograniczyć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze