Tak oczyścisz i odtrujesz organizm. Ziele przydatne szczególnie jesienią
Warto korzystać z dobrodziejstw natury, by wspomóc organizm i uporać się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Syrop z nawłoci to doskonały dodatek do domowej apteczki, który sprawdzi się przez cały rok.
1. Dodatek do domowej apteczki
Syrop z nawłoci to naturalna mikstura, a przygotowanie jej kosztuje niewiele i do tego jest banalnie proste. Z leczniczych właściwości możesz korzystać cały rok, ale napój szczególnie sprawdzi się zimą.
Taki dodatek do domowej apteczki pomoże uporać się z infekcjami oraz problemami z układem moczowym. Nawłoci przypisuje się także właściwości oczyszczające i odtruwające organizm.
Ziołowy smak syropu sprawia, że jest on ciekawym dodatkiem również w kuchni. Warto go wypróbować w deserach albo polać nim naleśniki. Można go dodać do herbaty lub po prostu rozcieńczyć z wodą.
2. Chwast o wielu właściwościach zdrowotnych
Nawłoć słynie ze swoich oczyszczających i moczopędnych właściwości. Wraz z potem i moczem pomaga usuwać z organizmu toksyny i szkodliwe substancje, co wspiera pracę nerek i całego układu moczowego.
Syrop szczególnie jest polecany w odkażaniu układu moczowego oraz zapobieganiu powstawania kamicy nerkowej. Dodatkowo sprawdzi się w łagodzeniu reumatyzmu i artretyzmu, kaszlu i obrzęków kończyn.
Co ciekawe, syrop z nawłoci można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Główny surowiec zupełnie za darmo możesz zebrać na łące, warto więc przetestować przepis.
3. Syrop z nawłoci
Do przygotowania będziesz potrzebować bukietu żółtych kwiatów (ok. 30 sztuk), sok z cytryny oraz około 750 g cukru. W miarę możliwości usuń zielone łodygi z nawłoci, a następnie zalej wrzątkiem (ok. 1,5 l) i odstaw do ostygnięcia.
Napar należy odcedzić i dobrze wycisnąć kwiaty, a następnie dodać sok z cytryny i cukier. Syrop gotujemy około 5 minut. Gorącą miksturę rozlewamy do czystych słoików i pasteryzujemy 15 minut.
Syrop z nawłoci należy przechowywać w chłodnym miejscu. W zależności od preferencji można też zmniejszyć ilość cukru lub dodać go więcej, by otrzymać bardzo gęstą mieszankę.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl