Trwa ładowanie...

Miód nawłociowy - właściwości, kalorie i wartości odżywcze. Gdzie go kupić i jak wykorzystać?

 Kinga Olchowy
18.11.2021 14:49
Miód nawłociowy to dość rzadko spotykany rodzaj miodu, który z tego powodu jest niezwykle cenny.
Miód nawłociowy to dość rzadko spotykany rodzaj miodu, który z tego powodu jest niezwykle cenny. (AdobeStock)

Miód nawłociowy to dość rzadko spotykany rodzaj miodu, który z tego powodu jest niezwykle cenny. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, pomaga wzmacniać organizm, chroni go przed infekcjami, a także poprawia urodę. Jak można go wykorzystać w kuchni i podczas domowego SPA i gdzie warto go szukać?

spis treści

1. Czym jest miód nawłociowy?

Miód nawłociowy pozyskuje się z kwiatów nawłoci, inaczej mimozy. Pomimo że roślina ta jest dość powszechna w Polsce i nierzadko traktowana jako chwast, miód nawłociowy wcale nie jest aż tak popularny. Ma jednak sporo cennych właściwości prozdrowotnych, dlatego warto zawsze mieć go w domu.

2. Kalorie i wartości odżywcze miodu

Miód nawłociowy, jak każdy inny, jest dość kaloryczny, choć i tak nadal uznawany jest za zdrowszy zamiennik cukru. W 100 gramach znajduje się 320 kalorii i ok. 80 g cukrów prostych. Standardowa łyżeczka, którą słodzimy herbatę zmieści w sobie porcję miodu nawłociowego o zawartości 40 kalorii.

Zobacz film: "Jak rozpoznać dobry miód?"

Miód nawłociowy zawiera także ok. 0.5 g białka oraz liczne witaminy i minerały, w tym:

Żelazo zawarte w miodzie nawłociowym jest świetnie przyswajalne i może być traktowane na równi z żelazem odzwierzęcym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Właściwości zdrowotne miodu nawłociowego

Witaminy i minerały zawarte w miodzie, a także jego naturalna specyfikacja sprawiają, że jest on doskonałym remedium na wiele dolegliwości. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Łagodzi podrażnienia i świetnie sprawdza się jako lek na sezonowe infekcje.

Wspiera także układ moczowy, chroni przed zakażeniami, a także chroni przed rozwojem kamicy nerkowej.

4. Jak jeść miód nawłociowy?

Miód nawłociowy sprawdza się nie tylko jako słodzidło do herbaty. Świetnie nadaje się także do porannej owsianki, do polania naleśników, a także do kanapek na słodko, rogalików oraz owoców z jogurtem naturalnym. W połączeniu z sokiem z cytryny i masłem orzechowym stworzy aromatyczny i sycący sos.

Doskonale nadaje się także do przygotowania marynaty do mięs, szczególnie na bazie musztardy i ostrych przypraw.

5. Miód nawłociowy w kosmetyce

Jeśli chcemy zadbać o urodę, warto wykorzystać miód do przygotowania peelingu do twarzy, masek i odżywek do włosów. Może być także dodatkiem do ciepłej, wieczornej kąpieli. Ma silne właściwości antybakteryjne, nawilżające i kojące. Pomaga łagodzić podrażnienia i opóźnia procesy starzenia organizmu.

6. Ile kosztuje miód nawłociowy i gdzie go kupić?

Litr miodu nawłociowego to koszt minimum 40 złotych. Cena jest wysoka, ponieważ miód ten dość trudno się pozyskuje. Najlepiej kupować go od sprawdzonych dostawców i unikać produktów marketowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze