Trwa ładowanie...

Tak oczyścisz organizm kwiatami klonu. Leśnicy zdradzają swój przepis

Avatar placeholder
19.05.2022 17:05
Herbatka z kwiatów klonu
Herbatka z kwiatów klonu (FB/LasyPaństwowe)

Klon jest to okazałe drzewo, które zdobią charakterystyczne żółtozielone kwiaty na wiosnę. Okazuje się, że są one źródłem wielu witamin i minerałów. Przygotuj z nich herbatę, która przysłuży się zdrowiu, oczyści organizm i pozwoli pozbyć się bakterii. Jak ją przygotować?

spis treści

1. Jadalne kwiaty klonu

Klon zwyczajny (inaczej klon pospolity) jest jednym z najpospolitszych drzew, które występuje na terenie całej Polski. Można go spotkać również na terenach Europy i Azji. Jest łatwo rozpoznawalny ze względu na charakterystyczny wygląd liści.

Żółtozielone kwiaty klonu pojawiają się od kwietnia do połowy maja. Są one pełne zdrowotnych właściwości - zawierają wiele witamin i cennych wartości odżywczych. Są nie tylko piękne, ale również jadalne, można je jeść nawet na surowo.

Kwiaty klonu można już zbierać wczesną wiosną
Kwiaty klonu można już zbierać wczesną wiosną (Getty Images)
Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Ze względu na to, że kwiaty klonu są delikatne w smaku i lekko słodkie, mogą być również świetnym dodatkiem do sałatek oraz jadalną ozdobą do tortów, ciast i deserów. Niektórzy smażą nawet kwiaty klonu w cieście naleśnikowym.

Polscy leśnicy podzielili się swoim przepisem na "herbatkę klonową". Na profilu Lasów Państwowych zachwalają jej właściwości. Jak wyjaśniają, ma ona wszystkie cenne właściwości klonu i walory smakowe.

2. Jak zrobić herbatkę klonową?

Przygotowanie z herbaty żółtozielonych liści jest niezwykle proste i nie zajmuje wiele czasu. Potrzebne są: trzy lub cztery kwiatostany klonu pospolitego (Acer platanoides), pół litra wody oraz miód lub syrop klonowy.

Wystarczy kwiatostany wrzucić do szklanki, zalać gorącą wodą, przykryć i odstawić na 10 minut. Z powodzeniem można ją posłodzić miodem lub syropem klonowym. Gotowe!

Leśnicy napisali w poście, że herbatka wyśmienicie smakuje. Dodali, że na letnią porę można wybrać też orzeźwiającą lemoniadę, zbierając żółte kwiaty klonu, forsycji i pierwiosnków.

3. Właściwości klonu

Ekstrakt z kory klonu najczęściej wykorzystuje się w zielarstwie i medycynie ludowej. Rdzenni Amerykanie stosowali zarówno sok, jak i wywary z kory oraz korzeni klonu do leczenia owrzodzeń, trudno gojących się ran i oczyszczania organizmu z toksyn.

Liście klonu oraz jego kwiaty wykazują wiele właściwości prozdrowotnych m.in.:

  • antyseptyczne,
  • bakteriobójcze,
  • moczopędne,
  • oczyszczające,
  • przeciwzapalne,
  • tonizujące.

Ponadto przetwory z klonu działają wzmacniająco i regenerująco na stawy oraz pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację.

Buliony przygotowane na bazie kwiatów klonu mogą łagodzić m.in.:

Z klonu można pozyskać również sok, z którego później uzyskuje się syrop klonowy. Jest to produkt obfitujący w witaminy, cynk, magnez, potas, żelazo, wapń, antyoksydanty, alkaloidy, lipidy, garbniki, saponiny i kwasy organiczne. Najczęściej stosuje się go jako naturalny zamiennik cukru i słodki dodatek do potraw.

Zobacz także: Mleko powoduje raka? Badania pokazują zwiększone ryzyka nowotworów piersi i wątroby u amatorów nabiału

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze