Tak oczyścisz organizm kwiatami klonu. Leśnicy zdradzają swój przepis
Klon jest to okazałe drzewo, które zdobią charakterystyczne żółtozielone kwiaty na wiosnę. Okazuje się, że są one źródłem wielu witamin i minerałów. Przygotuj z nich herbatę, która przysłuży się zdrowiu, oczyści organizm i pozwoli pozbyć się bakterii. Jak ją przygotować?
1. Jadalne kwiaty klonu
Klon zwyczajny (inaczej klon pospolity) jest jednym z najpospolitszych drzew, które występuje na terenie całej Polski. Można go spotkać również na terenach Europy i Azji. Jest łatwo rozpoznawalny ze względu na charakterystyczny wygląd liści.
Żółtozielone kwiaty klonu pojawiają się od kwietnia do połowy maja. Są one pełne zdrowotnych właściwości - zawierają wiele witamin i cennych wartości odżywczych. Są nie tylko piękne, ale również jadalne, można je jeść nawet na surowo.
Ze względu na to, że kwiaty klonu są delikatne w smaku i lekko słodkie, mogą być również świetnym dodatkiem do sałatek oraz jadalną ozdobą do tortów, ciast i deserów. Niektórzy smażą nawet kwiaty klonu w cieście naleśnikowym.
Polscy leśnicy podzielili się swoim przepisem na "herbatkę klonową". Na profilu Lasów Państwowych zachwalają jej właściwości. Jak wyjaśniają, ma ona wszystkie cenne właściwości klonu i walory smakowe.
2. Jak zrobić herbatkę klonową?
Przygotowanie z herbaty żółtozielonych liści jest niezwykle proste i nie zajmuje wiele czasu. Potrzebne są: trzy lub cztery kwiatostany klonu pospolitego (Acer platanoides), pół litra wody oraz miód lub syrop klonowy.
Wystarczy kwiatostany wrzucić do szklanki, zalać gorącą wodą, przykryć i odstawić na 10 minut. Z powodzeniem można ją posłodzić miodem lub syropem klonowym. Gotowe!
Leśnicy napisali w poście, że herbatka wyśmienicie smakuje. Dodali, że na letnią porę można wybrać też orzeźwiającą lemoniadę, zbierając żółte kwiaty klonu, forsycji i pierwiosnków.
3. Właściwości klonu
Ekstrakt z kory klonu najczęściej wykorzystuje się w zielarstwie i medycynie ludowej. Rdzenni Amerykanie stosowali zarówno sok, jak i wywary z kory oraz korzeni klonu do leczenia owrzodzeń, trudno gojących się ran i oczyszczania organizmu z toksyn.
Liście klonu oraz jego kwiaty wykazują wiele właściwości prozdrowotnych m.in.:
- antyseptyczne,
- bakteriobójcze,
- moczopędne,
- oczyszczające,
- przeciwzapalne,
- tonizujące.
Ponadto przetwory z klonu działają wzmacniająco i regenerująco na stawy oraz pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację.
Buliony przygotowane na bazie kwiatów klonu mogą łagodzić m.in.:
- objawy zapalenia jamy ustnej,
- infekcji wirusowych,
- biegunki,
- przeziębienia,
- zapalenia korzonków,
- opryszczki.
Z klonu można pozyskać również sok, z którego później uzyskuje się syrop klonowy. Jest to produkt obfitujący w witaminy, cynk, magnez, potas, żelazo, wapń, antyoksydanty, alkaloidy, lipidy, garbniki, saponiny i kwasy organiczne. Najczęściej stosuje się go jako naturalny zamiennik cukru i słodki dodatek do potraw.
Zobacz także: Mleko powoduje raka? Badania pokazują zwiększone ryzyka nowotworów piersi i wątroby u amatorów nabiału
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl