Trwa ładowanie...

Mleko powoduje raka? Badania pokazują zwiększone ryzyka nowotworów piersi i wątroby u amatorów nabiału

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 08.05.2022 18:35
Badania wskazują, że dwa typy nowotworów mogą być powiązane ze spożywaniem nabiału
Badania wskazują, że dwa typy nowotworów mogą być powiązane ze spożywaniem nabiału (Getty Images)

Przez dekady wokół mleka i produktów mlecznych narosło wiele mitów, a badacze wciąż nie mają jednoznacznych wniosków. Czy mleko szkodzi, a może jest niezbędne dla naszego zdrowia? Najnowsze wyniki badań wskazują, że nabiał może zwiększać ryzyko raka, jednak eksperci nie zalecają, by wykluczać go z diety.

spis treści

1. Mleko powoduje raka?

Na łamach "BMC Medicine" ukazały się wyniki badań, w których naukowcy z Oxford Population Health, Uniwersytetu Pekińskiego i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie postanowili sprawdzić, jak spożycie mleka wpływa na zapadalność na nowotwory. Analiza danych medycznych 510 tys. osób obserwowanych na przestrzeni 11 lat ujawniła pewną zależność – wyższe ryzyko raka piersi i raka wątroby u osób, które regularnie spożywały nabiał. 50 g dziennie według badaczy odpowiada za wyższe o 12 proc. ryzyko zachorowania na raka wątroby i wyższe o 17 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy, chcąc odpowiedzieć na pytanie, skąd takie powiązanie, postawili kilka hipotez. Po pierwsze spożycie nabiału może zwiększyć poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu I (IGF-I), który promuje proliferację komórek i wiąże się z wyższym ryzykiem kilku rodzajów raka. Po drugie żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron, obecne w mleku krowim mogą zwiększać ryzyko raka piersi. I po trzecie – kwasy nasycone i tłuszcze trans obecne w mleku mogą korelować z rakiem wątroby.

Zobacz film: "Co się może stać z twoim ciałem, gdy odstawisz nabiał?"

- Na dzień dzisiejszy nie ma takiego jednoznacznego stanowiska i rekomendacji, by wyeliminować mleko z diety z powodu jego rakotwórczości – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Kinga Głaszewska i podkreśla, że wapń obecny w mleku może wręcz zmniejszać ryzyko zapadalności na jeden z rodzajów nowotworów - raka jelita grubego.

Ekspertka przyznaje jednak, że kwestia obecnych w mleku hormonów jest kontrowersyjna.

- Hormony płciowe mogą występować w surowym mleku. I faktycznie może mieć to związek z nowotworami, które tworzą się na tle hormonalnym. Mam na myśli właśnie raka piersi czy jajnika lub macicy – potwierdza dietetyczka.

Z kolei dietetyczka kliniczna z MajAcademy, Karolina Lubas odnosi się do kwestii tłuszczów zwierzęcych.

- Mleko pełnotłuste czy sery są źródłem tłuszczów nasyconych i nie ukrywajmy – to zazwyczaj produkty wysokotłuszczowe. Więc tutaj należy zachować umiar – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie. - Ale nie ma sensu całkowicie wykluczać tych produktów.

Pełnotłuste mleko i sery mogą szkodzić naszemu zdrowiu
Pełnotłuste mleko i sery mogą szkodzić naszemu zdrowiu (Pexels)

Również dietetyczka kliniczna, dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska zauważa, że pełnotłuste mleko, a także sery żółte czy pleśniowe mogą szkodzić - zwłaszcza wątrobie.

- To ona bierze udział w trawieniu tłuszczu, a tak konkretnie, to wydziela soki trawienne przez woreczek żółciowy. Duże ilości tłuszczu w naszej diecie prowadzą do tego, że wątroba jest bardzo mocno obciążona - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Mleko – szkodzi czy jest niezbędne?

Według National Cancer Institute istnieją badania potwierdzające związek pomiędzy spożywaniem mleka i produktów mlecznych a wyższym ryzykiem raka prostaty u mężczyzn. Badanie przeprowadzone przez Harvard Physicians wykazało wzrost tego nowotworu o 34 proc. u osób spożywających 2,5 porcji nabiału dziennie. Powtórne badanie z udziałem niemal 48 tys. osób wykazało, że to ryzyko może być nawet jeszcze wyższe i dotyczy także raka jajnika. Z kolei inne badanie przywołuje ryzyko nowotworowe powiązane ze spożywaniem twarogu czy serów bogatych w sód.

Lekarze podkreślają jednak, że nabiał jest istotnym źródłem wielu witamin i mikroelementów, a także białka w diecie – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zatem pić czy nie pić?

Kinga Głaszewska przyznaje, że jeśli ktoś ma obawy związane z mlekiem, to jest na to sposób.

- Polecam zastąpienie surowego mleka jogurtami, kefirem, maślanką. To produkty fermentowane, które mogą zdziałać więcej dobrego niż złego – mówi ekspertka i dodaje: - Warto je spożywać nawet trzy razy dziennie, pod warunkiem, że nie mamy schorzeń takich jak np. SIBO. To dobra profilaktyka raka jelita grubego, ale też jeśli zadbamy w taki sposób o mikroflorę jelitową, to nie tylko nasze jelita, lecz i cały organizm nam podziękuje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze