Tak unikniesz raka. Dietetyczka onkologiczna wskazuje kluczowe zasady
Aż 40 proc. wszystkich nowotworów powiązanych jest ze stylem życia i dietą. To oznacza, że w dużej mierze to od nas zależy, czy grozi nam rak płuc, jelita grubego czy wątroby. Pracująca na co dzień z pacjentami chorymi na raka dietetyczka ujawnia najlepsze sposoby na to, by zminimalizować ryzyko choroby.
1. Nowotwory powiązane ze stylem życia
Aktywna na TikToku dietetyczka pracująca od dziesięciu lat z pacjentami onkologicznymi wiele miejsca poświęca antyrakowemu stylowi życia i diecie, która może zarówno wspomagać leczenie, jak i zapobiegać nowotworom. Obala też najczęstsze mity związane z chorobą i edukuje na temat właściwego odżywiania w czasie remisji nowotworu.
W jednym z niedawno opublikowanych wideo Nichole Andrews przypomina kilka najważniejszych zasad związanych z minimalizowaniem ryzyka zachorowania. Siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, nałogi i niewłaściwa dieta mogą odpowiadać za 40 proc. zachorowań na nowotwory. To m.in. rak jelita grubego, rak endometrium, rak nerki, rak trzustki i pęcherzyka żółciowego, piersi, płuc czy przełyku.
2. Czy da się uniknąć raka?
Na wstępie dietetyczka onkologiczna mówi, że te zasady są kluczowe w zapobieganiu nowotworowi i co więcej – znalazły potwierdzenie w badaniach.
2.1. Postaw na produkty na bazie roślin
Czy trzeba przejść na weganizm, żeby być zdrowym? Zdaniem Andrews dwie najważniejsze zasady to zrezygnowanie z żywności wysokoprzetworzonej na rzecz jak największej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych w diecie.
- Dwie trzecie twojego talerza powinny stanowić warzywa, owoce, strączki, ziarna, orzechy lub nasiona – mówi.
Badania World Cancer Research Fund (WCRF) wskazują, że antyoksydanty obecne w pokarmach roślinnych, a także błonnik - mogą niwelować ryzyko raka, zwłaszcza jelita grubego.
2.2. Nie dla czerwonego, przetworzonego mięsa
Rak jelita grubego, trzustki czy gruczołu krokowego – takie ryzyko wiąże się z codziennym spożywaniem już 100 g czerwonego mięsa. W przypadku raka jelita - to ryzyko jest największe.
Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC) zaliczyła przetworzone produkty mięsne do najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Zgodnie z badaniami 50 g wędlin dziennie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki, raka jelita grubego i raka prostaty.
2.3. Ruszaj się
Andrews przypomina, że według rekomendacji naukowych powinniśmy na umiarkowaną aktywność fizyczną przeznaczać 150 minut tygodniowo.
Choć największą korelację dostrzega się pomiędzy ruchem i rakiem jelita grubego – aż 40-procentowe niższe ryzyko nowotworu u osób aktywnych. Z kolei brak aktywności może zwiększać ryzyko raka piersi, raka prostaty czy płuc.
2.4. Zero alkoholu i papierosów
Kolejne dwie złote zasady wymieniane przez dietetyczkę, to rezygnacja z alkoholu i papierosów. Szkodzić może również bierne palenie.
@oncology.nutrition.rd 7 was cut off - it was to not take high dose supplements unless prescribed and monitored by your doc as high dose micronutrients can become free radicals and increase cancer risk with cell damage! #cancersucks #cancerfighter #cancerawareness #cancersurvivor #chemotherapy #chemoqueen #chemotherapysideeffects #chemotherapy #lungcancer #prostatecancer #livercancer ♬ original sound - Nichole | Oncology Dietitian
Jedno z najnowszych badań wskazuje, że aż cztery procent wszystkich zachorowań na raka na świecie ma związek z alkoholem. Zarówno metabolity alkoholu, jak i toksyczny dym papierosowy są bezpośrednio powiązane z wieloma typami nowotworów, m.in. rakiem głowy i szyi, przełyku, wątroby, piersi, jelita grubego, płuc.
2.5. Uwaga na suplementy
Ostatnia rada związana jest z nadmierną i nieprzemyślaną suplementacją. Np. suplementy na bazie beta-karotenu powiązane zostały z wyższym ryzykiem raka u płuc u osób z grup ryzyka.
Z kolei suplementacja amigdaliny zwanej też witaminą B17 - może zwiększać ryzyko zatrucia cyjankami. Witamina C w nadmiarze sprzyja kamicy nerkowej, a w przypadku terapii onkologicznej może nawet zmniejszać jej skuteczność.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl