Trwa ładowanie...

Takich grzybów lepiej nie suszyć. Jadane gatunki zamienią się w "truciznę"

Avatar placeholder
02.08.2024 16:36
Grzybiarze już robią zapasy. Niektórzy jednak popełniają kardynalny błąd
Grzybiarze już robią zapasy. Niektórzy jednak popełniają kardynalny błąd (Getty Images)

Choć lato w pełni, to amatorzy grzybobrania już dawno robią zapasy. Najlepszą metodą, by zachować niepowtarzalny smak i aromat grzybów jest suszenie. Niestety, ci mniej doświadczeni grzybiarze popełniają jeden błąd. Może się skończyć poważnymi problemami.

spis treści

1. Jak suszyć grzyby?

Grzyby można z powodzeniem marynować w occie, a także mrozić, jednak to właśnie suszenie sprawia, że nie tracą swoich walorów smakowych przez długi czas.

Podczas zbierania grzybów do suszenia warto szukać egzemplarzy młodych i oczywiście nierobaczywych. Każdy grzyb należy dokładnie oczyścić za pomocą pędzelka czy szczoteczki, a dla pewności można także przecierać okazy miękką ściereczką.

Warto pamiętać, że grzybów nie należy myć pod bieżącą wodą czy namaczać. Nasiąkają wtedy wodą i tracą smak. Dodatkowo proces suszenia często wydłuża się w czasie, a co gorsza, wilgoć sprzyja namnażaniu się pleśni. Pleśnie te mogą produkować groźne toksyny, tzw. mykotoksyny, które mogą wywoływać alergie, nasilać astmę, sprzyjać rozwojowi grzybicy, a nawet odpowiadać za rozwój chorób układu pokarmowego, oddechowego czy nerwowego.

Zobacz film: "Grzyby trujące - toksyna w muchomorze czerwonym"

Jak suszyć grzyby? Wielu Polaków, tak jak nasze babcie, praktykuje rozwieszanie grzybów na sznurkach nad kaloryferem - niestety to nie jest dobre rozwiązanie. Może sprzyjać rozwojowi pleśni, a co więcej sprawiać, że grzyby tracą swój aromat.

Jak należy suszyć grzyby?
Jak należy suszyć grzyby? (Pixabay)

Dużo lepszym sposobem jest suszenie w niskiej temperaturze na blasze piekarnika lub w specjalnych suszarkach do grzybów. Po ususzeniu grzyby należy przechowywać w szklanych, szczelnych pojemnikach bez dostępu do światła. Dzięki temu dłużej zachowają swój zapach i smak.

2. Uważaj - te gatunki nie nadają się do suszenia

Nie oznacza to, że wszystkie grzyby można suszyć. Najlepiej do tego nadają się te grzyby, które uznawane są za najbardziej aromatyczne, ale też najsmaczniejsze: prawdziwki, podgrzybki, koźlarze czy rydze.

Istnieją również pewne gatunki grzybów, które tracą swoje walory po suszeniu. Nie warto ich suszyć, lepiej jest zjeść je od razu. Do tych grzybów należą grzyby blaszkowe, które są najsmaczniejsze w postaci świeżej, po usmażeniu. Choć niektórzy suszą kanie, by dodawać je jako przyprawę do innych dań, to wraz z gołąbkami, opieńkami i gąskami czy kurkami nie są one zbyt dobre do suszenia. Kurki dodatkowo mają tendencję do gorzknienia, co może zepsuć smak potrawy.

Wiele osób uważa, że maślaki również nie nadają się do suszenia. W ich przypadku na pewno trzeba pamiętać o tym, by przed przystąpieniem do suszenia zdjąć skórkę z kapelusza. Uważa się bowiem, że jest ona ciężkostrawna i może powodować problemy trawienne u osób o wrażliwym układzie pokarmowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze