Trwa ładowanie...

Kurki (grzyby) – do czego warto je wykorzystać?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 03.01.2023 16:55
Kurki (grzyby) – do czego warto je wykorzystać?
Kurki (grzyby) – do czego warto je wykorzystać? (Shutterstock)

Kurki to grzyby chętnie zbierane. Łatwo je rozpoznać, a do tego są smaczne i nadają wielu potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Gdzie ich szukać?

spis treści

1. Gdzie szukać kurek?

Kurki, czyli pieprznik jadalny, należą do jednych z najchętniej zbieranych w Polsce grzybów. Nic w tym dziwnego, swoją jasnożółtą barwą wyróżniają się w leśnej ściółce. Z tego też powodu chętnie zbierają ją amatorzy, bo ich rozpoznanie nie wymaga sięgnięcia po atlas grzybów. Kurki znaleźć można w lasach zarówno na terenach piaszczystych, jak i miejscach pokrytych mchem. Są niewielkich rozmiarów, więc mogą skrywać się pod mchem, stertą liści lub igliwia. Rosną w pobliżu drzew, najczęściej świerku lub sosny, i to w bardzo dużych skupiskach, tworząc tzw. czarci krąg. Znalezienie jednego osobnika najczęściej kończy się zebraniem kilkunastu kolejnych sztuk. Po kurki warto wybrać się do lasu już w czerwcu. Sezon na te grzyby trwa do końca października.

2. Właściwoci grzybów

Znaleźć w nich można niewielkie ilości witaminy C, witaminy D oraz potasu. Są w nich również śladowe ilości witamin z grupy B. Co ważne, wszystkie te substancje kumulują się w kapeluszach, natomiast w trzonkach jest ich bardzo mało. Kurki mają też tę zaletę, że bardzo rzadko atakują je owady. Łatwo je więc oczyścić i niemal od razu można przeznaczyć je do przetworzenia.

Zobacz film: "Sezon na kurki"

Mimo, że kurka jest grzybem stosunkowo charakterystycznym, można pomylić go z lisówką pomarańczową. Jego zjedzenie nie jest śmiertelne, niemniej może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, np. zaburzenia jelitowe. Rośnie na podobnych stanowiskach co kurka, jest jednak od niej jaśniejsza, wręcz biała.

3. Dania z kurkami

Kurki to grzyby bardzo chętnie wykorzystywane w kuchni. Można się nimi delektować już w okresie wakacyjnym. Znana jest przede wszystkim jajecznica z kurkami. To ciekawa wersja tego popularnego dania serwowanego na śniadanie. Z kolei na obiad polecany jest makaron z kurkami lub risotto z kurkami. A jeśli musimy skomponować bardziej wykwintne menu, warto zaskoczyć gości takimi daniami jak: schab z kurkami lub polędwiczki wieprzowe z kurakami. Wbrew pozorom ich przygotowanie nie zajmie zbyt dużo czasu.

Wielu zwolenników mają też kurki w śmietanie, znane też jako kurki w sosie śmietanowym. Smakują jako dodatek do mięs lub też jako osobne danie. Co jednak ważne, takich potraw lepiej nie jeść przed snem. Są ciężkostrawne i mogą wywołać ból brzucha. Z tego też powodu nie powinny ich spożywać dzieci.

Z kolei daniem stosunkowo młodym, ale też bardzo ciekawym, jest tarta z kurkami i serem feta. Dobre są również kurki marynowane, i to właśnie one najczęściej znajdują się w spiżarni osób lubiących grzyby.

Pieprznik jadalny nie nadaje się do suszenia, gdyż po tym zabiegu nie smakuje dobrze. Poleca się natomiast mrożenie kurek, ale zanim włoży się je do zamrażalnika, należy grzyby zblanszować.

Kurki to jedne ze smaczniejszych grzybów. Są pełne aromatu i nadają się do przetworzenia na wiele różnych sposobów.

4. Ile kalorii mają surowe kurki?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 54 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 38,0 kcal 20,5 kcal
Białko 1,49 g 0,81 g
Węglowodany 6,86 g 3,70 g
Cukier 1,16 g 0,63 g
Błonnik 3,80 g 2,05 g
Tłuszcz 0,53 g 0,29 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze