Trwa ładowanie...

To znak, ze przesadzasz z kawą. Zwróć uwagę na te objawy

 Paula Jakubasik
13.03.2024 13:26
Niebezpieczne zatrucie kofeiną. Jakie objawy na to wskazują?
Niebezpieczne zatrucie kofeiną. Jakie objawy na to wskazują? (East News / Getty Images)

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie, niektórzy lubią go na tyle, że trudno jest im się powstrzymać przed wypiciem kolejnej filiżanki. Okazuje się, że spożywanie kawy w zbyt dużych ilościach może być niebezpieczne dla organizmu. Jak rozpoznać zatrucie kofeiną?

spis treści

1. Co to jest zatrucie kofeiną?

Zatrucie kofeiną to stan spowodowany nadmiernie wysokim poziomem kofeiny w organizmie, który wywołuje wiele nieprzyjemnych i potencjalnie groźnych objawów. Trudno oszacować bezpieczną ilość kawy w ciągu dnia, ponieważ każdy człowiek ma inny poziom tolerancji.

Niestety nadmierne spożycie tego napoju może skutkować zatruciem lub przedawkowaniem, znane są również przypadki śmierci z powodu zbyt wysokiego stężenia kofeiny w organizmie.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

2. Jakie objawy mogą świadczyć o zatruciu?

Spożywanie kawy w zbyt dużych ilościach może być niebezpieczne. FDA zaleca, by dzienny limit nie przekraczał 400 miligramów kofeiny w przypadku osób dorosłych, co odpowiada w przybliżeniu czterem lub pięciu filiżankom kawy.

Według dietetyczki Erin Palinski-Wade już nieznaczne przekroczenie tego limitu może prowadzić do wystąpienia objawów, takich jak uczucie niepokoju i drażliwość.

Wśród typowych dolegliwości wymienia się również ból głowy, tachykardię i drżenie ciała. Jednak poważniejsze skutki związane z zatruciem kofeiną zwykle pojawiają się po przyjęciu około 1200 miligramów, co odpowiada 11-12 filiżankom kawy.

Wówczas rozpoznaje się szereg objawów neurologicznych, takich jak drgawki, lęk, halucynacje, silne migreny, a nawet obrzęk mózgu. U niektórych osób występowały także trudności w oddychaniu.

Chociaż zatrucie kofeiną jest rzadkie potencjalnie może być śmiertelne, a większość zgłaszanych zgonów wiąże się z przyjęciem wielu tabletek zawierających kofeinę w dużych dawkach, ich intensywność różni się w zależności od marki ze względu na brak przepisów FDA.

Należy mieć świadomość oznak zatrucia kofeiną oraz czynników, które mogą zwiększać ryzyko przedawkowania. Warto kolejną w ciągu dnia kawę zamienić na wodę, herbatę lub napar z ziół, na pewno wyjdzie to na zdrowie.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze