Trwa ładowanie...

"Efekt uboczny" picia kawy? Badania dały zaskakujący wynik

Avatar placeholder
30.12.2023 18:37
Regularne picie kawy zapobiega zespołowi jelita drażliwego? Naukowcy znają odpowiedź
Regularne picie kawy zapobiega zespołowi jelita drażliwego? Naukowcy znają odpowiedź (East News)

Najnowsza metaanaliza badań wykazała, że spożywanie kawy może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). W jaki sposób?

spis treści

1. Metaanaliza badań dot. wpływu kawy na IBS

Naukowcy przeanalizowali osiem dotychczasowych badań, w których łącznie wzięło udział 432 022 osoby. Wszystkie zakwalifikowane badania pojawiły się w bazach danych EMBASE, PubMed i Cochrane Library, były randomizowane i kontrolowane lub przekrojowe. Wszystkie dotyczyły korelacji między piciem kawy a zespołem jelita drażliwego.

Według metaanalizy, osoby pijące kawę mają o 16 proc. mniejsze ryzyko rozwoju IBS niż osoby, które jej nie piją kawy. Dotyczy to osób pijących "dowolną" ilość kawy "regularnie".

Autorzy metaanalizy są zdania, że sprzeczne wyniki dotychczasowych badań mogą wynikać ze złożoności kawy, która zawiera ponad sto związków, znacznie się od siebie różniące w zależności od źródła, sposobu palenia, rodzajów mielenia i metody przygotowania. Te szczegóły nie zawsze są wyjaśniane w badaniach.

Zobacz film: "Zdrowotna mikstura z imbirem"

Metaanaliza ukazała się w czasopiśmie "Nutrients".

2. Jaki jest związek między kawą a IBS?

Autorzy metaanalizy sugerują, że połączenie między IBS a kawą ma związek z bioaktywnymi cząsteczkami kawy.

- Kawa to napój bogaty w polifenole, diterpeny, trigonelinę i melanoidyny - wyjaśnił w rozmowie "Medical News Today" główny badacz, dr Qin Xiang Ng z National University of Singapore. Związki znajdujące się w kawie mają właściwości antyoksydacyjne, antyfibrotyczne i przeciwzapalne, a także wpływają na mikrobiotę jelitową, kwasy żółciowe, motorykę jelit i przepuszczalność jelitową.

Te właściwości mogą potencjalnie mieć korzystny wpływ na IBS. Nie oznacza to jednak, że kawa zawsze będzie dobra dla zdrowia jelit.

3. Dlaczego kawa nie jest dobra dla zdrowia jelit każdej osoby?

Dr Ng powiedział, że spośród ośmiu badań włączonych do metaanalizy, trzy faktycznie stwierdziły, że kawa sprzyja rozwojowi zespołu jelita drażliwego. - Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie trzy badania miały charakter przekrojowy, mogą być stronnicze i nie wynika z nich związek przyczynowy między spożyciem kawy a ryzykiem rozwoju IBS - wytłumaczył.

Wyniki tych trzech badań nie są zaskakujące - kawa może zakłócać trawienie. Osoby, które cierpią na IBS z przewagą objawów w postaci biegunki, mogą więc silnie odczuć pogorszenie objawów swojego stanu.

W związku z powyższym naukowcy zaznaczają, że wyniki metaanalizy są niekompletne i że należy spodziewać się długoterminowych badań, które zredukują wątpliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze