Trzy produkty, które kocha mózg. "Powodują, że działa sprawniej”
Mózg to jeden z najważniejszych organów organizmu. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie paliwo do pracy. Biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny wskazuje trzy produkty, które warto włączyć do diety w trosce o zdrowie tego narządu.
1. Wspierają pamięć i koncentrację
Pierwszym produktem, który ekspertka zaleca, by dodać do diety, są orzechy.
"Zawierają bardzo dużo błonnika, magnezu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają pamięć i koncentracja" - wskazała dr n. med. Karolina Karabin, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.
Orzechy są również świetnym źródłem białka, a szczególnie jeden rodzaj może świetnie wpływać na pamięć. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazali, że osoby, które spożywają więcej orzechów włoskich, mają lepsze wyniki w testach poznawczych.
Dzięki zawartości dobrych kwasów tłuszczowych orzechy pozytywnie wpływają również na układ krążenia, ponieważ badacze wiążą je z właściwościami, takimi jak obniżenie ciśnienia krwi.
2. Chronią układ nerwowy
Drugim produktem są owoce jagodowe. "Są bogactwem polifenoli i innych antyoksydantów, które chronią twój układ nerwowy przed stresem oksydacyjnym" - podkreśliła dr Karabin.
Jagody są także cennym źródłem flawonoidów, czyli naturalnych pigmentów, którym zawdzięczają jaskrawe barwy. One również poprawiają pamięć, co potwierdzają wyniki badań naukowych.
Eksperci z Harvard Brigham and Women's Hospital dowiedli, że kobiety, które spożywają co najmniej dwie porcje truskawek i jagód tygodniowo, opóźniają proces pogorszenia pamięci nawet o 2,5 roku.
3. Opóźniają starzenie się mózgu
"Po trzecie, ryby morskie, takie jak śledź, sardynka, łosoś czy makrela są bogactwem wielonienasyconych kwasów omega 3, które powodują, że twój mózg działa sprawniej i starzeje się wolniej" - zachwala diagnosta laboratoryjny.
Nienasycone tłuszcze eksperci wiążą także z niższym poziome beta-amyloidu we krwi, czyli białka, które lekarze znajdują w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Każdy człowiek powinien sięgać po ryby co najmniej dwa razy w tygodniu.
Jeśli zaś nie przepadamy za rybami, warto rozważyć rozmowę z lekarzem o suplementacji kwasów omega-3 lub włączenie do jadłospisu innych źródeł cennych tłuszczów, jak siemię lniane lub awokado.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl