Trwa ładowanie...

U naszych sąsiadów jest zakazany, w Polsce już można go zbierać. Działa antyrakowo

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.10.2022 14:50
Warto go szukać w okolicy sosen oraz świerków
Warto go szukać w okolicy sosen oraz świerków (Getty Images)

Szmaciak gałęzisty, kwoka, kozia broda, sorokop, a nawet leśny kalafior. To tylko kilka z wielu nazw tego nietypowego, występującego w lasach grzyba. Amatorzy tego przysmaku mają powody do radości, bo jeszcze do niedawna siedzuń sosnowy objęty był ochroną. Dziś można, a nawet warto go zbierać i jeść – ma wiele walorów, nie tylko smakowych.

spis treści

1. Siedzuń sosnowy już nie jest pod ochroną

Siedzuń sosnowy jest smaczny i bardzo zdrowy
Siedzuń sosnowy jest smaczny i bardzo zdrowy (Pixabay)

Siedzuń sosnowy (Sparassis crispa) z rodziny siedzuniowatych to bardzo charakterystyczny i znany w całej Polsce grzyb. W zależności od regionów bywa nazywany siedzuń borowy, sorokop, orysz, strzępulec, płaskosz czy siedź, choć większość amatorów grzybów kojarzy określenie "kozia broda". Może osiągnąć całkiem pokaźne rozmiary oraz wagę nawet siedmiu kilogramów.

Zobacz film: "To nie kalafior, a siedzuń sosnowy. Grzyb o niezwykłym kształcie"

Jak sama nazwa wskazuje, należy go szukać w okolicy sosen – często wyrasta u podstawy pnia drzewa – a także świerków. Jeszcze kilka lat temu znajdował się na 48. miejscu listy gatunków dziko występujących grzybów objętych ochroną ścisłą, wymienionych w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 lipca 2004 r. Tym, którzy nie potrafili koło siedzunia przejść obojętnie, groziły surowe kary.

Dziś można go zbierać – w opinii wielu grzybiarzy siedzuń sosnowy to niezwykły przysmak. Ma intensywny zapach, który po sparzeniu przybiera na sile, porównywany do orzechów. Można go suszyć, smażyć, gotować, przyrządzając zupę, jajecznicę z kozią brodą czy kotlety.

Najsmaczniejsze są młode, jasne – kremowe lub żółtawe owocniki, gdyż te starsze mogą być bardziej łykowate.

2. Siedzuń sosnowy i jego walory zdrowotne

Ten przypominający morską gąbkę grzyb o kruchej strukturze jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Badacze z Korei przeanalizowali łącznie 623 artykuły naukowe, w tym 33 badania randomizowane, których przedmiotem był Sparassis crispa. Zaskakujące wnioski opublikowali na łamach "International Journal of Molecular Sciences". Okazało się, że grzyb zawiera fitoskładniki, które mogą być wykorzystane w leczeniu niektórych schorzeń.

Należą do nich m.in. beta-glukan, sparassol, metylo-2,4-dihydroksy-6-metylobenzoesan wykazujące działanie przeciwgrzybicze czy pochodne benzoesanu i nadtlenki ergosterolu.

Beta-glukan, należący do polisacharydów, to rodzaj błonnika obecnego we wszystkich gatunkach grzybów. W organizmie ludzkim z kolei może obniżać cholesterol, regulować poziom cukru we krwi, a także wpływać na hormony odpowiedzialne za uczucie głodu oraz sytości.

To niejedyny powód, dla którego warto polować na siedzunia.

  • ma działanie przeciwnowotworowe – zmniejsza aktywność komórek rakowych oraz stymuluje układ odpornościowy do walki z nowotworami,
  • działa przeciwzapalnie,
  • zawiera składniki o działaniu antyoksydacyjnym.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze