Uszka wycofane ze sprzedaży. Nie wolno ich jeść
Sieć supermarketów Auchan poinformowała klientów o wycofaniu popularnych wigilijnych produktów - uszek z grzybami oraz uszek z mięsem. W komunikacie wskazano, że przyczyną jest wystąpienie bombażu.
1. Wycofanie w Auchan
Uszka to produkt, w który zaopatruje się wiele osób przed świętami. Sieć sklepów Auchan apeluje do klientów, by sprawdzili, czy nie posiadają takich produktów w domu. Wycofanie dotyczy:
- uszka z grzybami, 1 kg, producent: P.P.H. Kotwica (kod kreskowy 5904215183235, data przydatności/numer partii: 23.12.2024),
- uszka z mięsem, 1 kg, producent: P.P.H. Kotwica (kod kreskowy 5904215183211, data przydatności/numer partii: 23.12.2024).
"Konsumenci, którzy zakupili wskazaną partię w/w produktu proszeni są o nie spożywanie go, wyrzucenie lub zwrot do sklepu, w którym został zakupiony" - czytamy w komunikacie.
Sieć dodała również, że klienci, którzy zdecydują się zwrócić produkt do sklepu, otrzymają całkowitą refundację.
Zobacz także: Na bazarach i w supermarketach ruszyły kontrole. GIS zwraca uwagę na jeden produkt
2. Czym jest bombaż?
Bombaż to zjawisko polegające na wybrzuszeniu wieczka lub dna opakowania, w którym znajduje się żywność. Jest spowodowane nagromadzeniem się gazów wewnątrz, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia i odkształcenia jego struktury.
Najczęstszą przyczyną jest rozwój bakterii beztlenowych, drożdży lub pleśni w wyniku:
- niewłaściwej konserwacji żywności,
- złamania hermetyczności opakowania,
- nieodpowiedniej pasteryzacji lub sterylizacji produktu, co umożliwia przetrwanie drobnoustrojów.
Jednym z największych zagrożeń związanych z bombażem jest obecność bakterii Clostridium botulinum, które wytwarzają jad kiełbasiany.
Jest to silnie toksyczna substancja mogąca prowadzić do botulizmu - poważnego zatrucia pokarmowego, które może skutkować paraliżem mięśni, problemami z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach śmiercią.
Produkty spożywcze w opakowaniach z bombażem są najczęściej zepsute. W wyniku działalności drobnoustrojów mogą zmienić smak, zapach i konsystencję, co czyni je niebezpiecznymi do spożycia.
Nagromadzenie gazów może prowadzić do pęknięcia opakowania i rozprzestrzenienia się skażonej żywności, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl