Uwaga na muchy! Wystarczy chwila nieuwagi. Jedzenie będzie do wyrzucenia
Mucha domowa jest pospolitym owadem, który chętnie żywi się produktami żywnościowymi niewykorzystanymi przez człowieka. Żeruje w pobliżu piekarni, cukierni, sklepów spożywczych oraz mięsnych, ale równie chętnie zagląda do naszych kuchni, gdzie znajduje resztki pożywienia. Mucha, która usiadła na naszej kanapce, może stanowić ogromne zagrożenie. Jakie choroby może przenosić?
1. Czy mucha domowa stanowi dla nas zagrożenie?
Choć mucha domowa nie może nas ukąsić tak jak komar posiadający kłująco-ssący aparat gębowy czy kleszcz, który najpierw przebija skórę, a następnie przedostaje się do niej, stwarza niebezpieczeństwo na nieco innym polu.
Może ona stanowić zagrożenie epidemiologiczne, ponieważ prowadzi niezwykle różnorodny tryb życia. Ten pospolity owad upodobał sobie nie tylko składowiska śmieci, ale również odchody zwierzęce, może więc przenosić całe mnóstwo niebezpiecznych dla człowieka mikroorganizmów.
2. Dlaczego powinno się przeganiać muchy z jedzenia?
Starajmy się przeganiać muchy, które znajdują się w pobliżu produktów żywnościowych. Jeśli zauważymy, że owad siedział na kanapce, którą zamierzaliśmy spożyć, zrezygnujmy z konsumpcji lub przynajmniej odkrójmy tę część bułki, lub chleba, na której znajdowała się mucha.
Musca domestica może nie tylko zanieczyszczać produkty żywnościowe, ale przyczyniać się do przenoszenia patogenów oraz chorób zakaźnych np.:
- bakteryjnej choroby zakaźnej o nazwie dur plamisty (tyfus plamisty),
- ostrej i zaraźliwej choroby przewodu pokarmowego o nazwie cholera czy czerwonki, wywoływanej przez pałeczki Shigella.
Badania naukowców wskazują na to, że największą ilość chorobotwórczych patogenów mucha przenosi na nogach oraz na skrzydłach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl