Uważaj na te warzywa! Karmią raka
Dieta, która chroni przed rakiem, a także innymi poważnymi chorobami - między innymi serca, powinna być bogata w warzywa. Lekarze nie mają co do tego wątpliwości i apelują, żeby nie lekceważyć ich roli w profilaktyce. Okazuje się jednak, że kluczowa jest też ich obróbka, a ten popularny sposób podawania warzyw może nam poważnie zaszkodzić.
1. Marynowane warzywa szkodzą zdrowiu
Nie wszystkie warzywa są tak cenne dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że nadmierne ilości marynowanych warzyw są związane z większym ryzykiem raka żołądka.
To piąty najczęściej występujący nowotwór na świecie, a najwyższe wskaźniki zachorowalności notuje się we wschodniej Azji, gdzie spożycie marynowanych warzyw jest bardzo wysokie.
Na związek marynowanych warzyw z rakiem żołądka wskazuje niedawna publikacja w czasopiśmie "BMJ". Zauważono, że spożywanie dużych ilości solonych pokarmów, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. Może to być spowodowane samą solą lub związkami rakotwórczymi pochodzącymi z azotynów w marynatach.
Chodzi o kancerogenne nitrozoaminy, w które pod wpływem obróbki mogą się przekształcić azotyny.
Na taki związek, w kontekście Azji wskazuje też raport "Dieta, odżywianie, aktywność fizyczna i rak żołądka" opublikowany przez World Cancer Research Fund International (WCRF). Naukowcy zaznaczają przy tym, że dowody dotyczące wpływu soli w dietach z innych części świata są na razie niejednoznaczne. Dotychczas nie wykazano jednak silnego związku z rakiem żołądka.
2. Więcej marynat, większe ryzyko raka
Marynowanie zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za potencjalnie kancerogenne z uwagi na szkodliwy wpływ octu na komórki krwi, a także nadmiar soli potrzebnej do przygotowania marynat.
Wątpliwości nie pozostawiają też wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma "Cancer Science". Jego autorzy zauważają, że spożycie marynowanych warzyw było "znacząco związane" z rakiem żołądka.
Naukowcy podkreślili, że wskaźniki zachorowalności na ten nowotwór pozostają wysokie zarówno w populacji japońskiej, jak i koreańskiej, mimo że spożywa się tam duże ilości warzyw. Postawili hipotezę, że mieszkańcy tych krajów jedzą głównie przetworzone warzywa: gotowane, solone i marynowane. I to okazało się kluczowe.
Aby ustalić, czym różni się wpływ świeżych i marynowanych warzyw na ryzyko raka żołądka w populacji japońskiej i koreańskiej, naukowcy przeanalizowali badania dotyczące ich spożycia.
"Zaobserwowaliśmy, że wysokie spożycie świeżych warzyw było związane ze zmniejszonym ryzykiem raka żołądka, ale wysokie spożycie marynowanych warzyw było związane ze znaczącym wzrostem takiego ryzyka – zaznaczyli autorzy publikacji.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl