Wartości zdrowotne kiełkującego czosnku (WIDEO)
Czosnek, jako naturalny antybiotyk, jest powszechnie stosowany w medycynie naturalnej i kosmetyce. Badania dowodzą, że kiełkujące warzywo również posiada nieocenione właściwości. Jakie?
Właściwości zdrowotne kiełkującego czosnku. Czosnek jest znanym od wieków naturalnych antybiotykiem i antyoksydantem. Stosuje się go w przeziębieniach, w leczeniu ran, a nawet jako środek zapobiegawczy przeciw nowotworom.
Długo trwał spór o to, czy kiełkujący czosnek również jest źródłem zdrowia. Udowodniono, że ma spory potencjał, ponieważ kiełkujący czosnek okazał się być doskonałym antyoksydantem.
Wykazano nawet, że przez pięć dni po zakiełkowaniu, ma on nawet kilkanaście razy większy potencjał antyoksydacyjny niż młode główki. Ta ich zdolność chroni serce i poprawia kondycję układu krwionośnego.
Kiełki, które wyrastają z główek, bardzo dobrze świadczą o jego jakości. Ich wzrost świadczy o dobrym odżywieniu czosnku. Ponadto, w trakcie procesu wyrastania zielonych pędów, pojawiają się nowe związki chemiczne.
Odpowiadają one za ochronę rośliny przed chorobami w okresie wzrostu. Zielone kiełki rozwijające się w ząbkach czosnku są silnymi przeciwutleniaczami i jako takie z pewnością sprzyjają organizmowi.
Badacze z Uniwersytetu Kyungpook w Południowej Korei wykazali również, że kiełki nie tylko zwiększają potencjał czosnku, ale też przyswajalność antyoksydantów przez organizm.
Kucharze natomiast z całą stanowczością odradzają używanie pędów czosnku w kuchni. Według nich, kiełki pogarszają smak potraw.
Zobacz też
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl