Weganin – zasady diety, czy ten sposób żywienia jest zdrowy, na co należy uważać
Weganizm to bardzo restrykcyjny rodzaj diety wegetariańskiej. Ten, kto decyduje się na taki sposób żywienia nie tylko nie je mięsa, ale też rezygnuje z wszystkich produktów, które pochodzą od zwierząt. Czy jest to dobra dieta?
1. Zasady diety wegańskiej
Weganin nie je mięsa ani produktów pochodzących od zwierząt, zatem nie włącza do jadłospisu ani jaj, ani nabiału. Badania dowodzą, iż weganie szybciej tracą na wadze, a także znacznie poprawiają stan swojego zdrowia. Okazuje się, iż dieta wegańska ma duży wpływ na zwalczanie różngo rodzaju chorób, przede wszystkim tych, które zwykliśmy zwać cywilizacyjnymi. Warto jednak zapoznać się z zasadami żywienia, których powinien przestrzegać weganin, ponieważ nie wszyscy mogą nim być.
Weganin może spożywać tylko produkty pochodzenia roślinnego. Duży nacisk kładzie się na wyroby zbożowe. Szczególnie cenione są: parzenica, ryż, żyto, proso i owies. Na drugim miejscu znajdują się warzywa i owoce. Niezmiernie ważne w diecie weganina są rośliny strączkowe. Orzechy, grzyby oraz te, z których się wytwarza oleje mają niebagatelnie znaczenie w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Weganie starają się też wprowadzać do swojego jadłospisu zamienniki produktów, które pochodzą od zwierząt i tak na przykład zamiast mleka, spożywają mleko roślinne, wytworzone na bazie soi lub ryżu. Zamiast sera wybierają tofu. Weganie, co prawda w małych ilościach, ale jedzą również cukier, miód oraz piją kawę i herbatę.
Obróbka termiczna produktów nie jest bez znaczenia dla weganina. Okazuje się, iż jeśli tylko się da, powinno się spożywać produkty surowe. Ewentualnie można coś ugotować, jednak to rozwiązanie nie cieszy się zbytnim uznaniem, ponieważ wiele składników poddanych działaniu wysokiej temperatury traci wartości odżywcze.
2. Czy weganizm jest zdrowy?
Weganin z pewnością ma obniżone ryzyko otyłości, nie powinien mieć także kłopotów z nadciśnieniem, krążeniem czy cukrzycą. Przejście na dietę wegańską przyczynia się do zmniejszenia ryzyka choroby nowotworowej. Na pewno weganinowi nie doskwierają problemy z zaparciami ani próchnicą na zębach.
Wszystko to ma swoje zastosowanie tylko wtedy, gdy dieta wegańska jest dobrze skomponowana. Niedobory wielu witamin i soli mineralnych mogą być bardzo niebezpieczne. Sutkami złej diety wegańskiej może być: anemia, krzywica, osteomalacja, osteoporoza, wól tarczycowy, czy biegunka. W skrajnych przypadkach może dość do licznych zaburzeń, w tym neurologicznych, cyklu miesiączkowego lub niedorozwoju u dzieci.
3. Na co należy uważać w diecie wegańskiej?
Z pewnością ten rodzaj żywienia nie jest odpowiedni ani dla dzieci, ani dla młodzieży. Warto, by weganin suplementował sobie witaminy i minerały, jako dodatkowe ich źródło wykorzystując na przykład tabletki. Szczególną uwagę należy zwrócić na codziennie zapotrzebowania kaloryczne organizmu. Chodzi tu zwłaszcza o białko, które można dostarczać do organizmu w postaci soi, soczewicy, bobu, grochu, fasoli czy orzechów, a także zbóż i nasion. Weganin powinien uważać na szczawiany, bowiem nie wchłaniają się zbyt dobrze.