Trwa ładowanie...

Wielkanoc to trudne wyzwanie dla wątroby. Jak pomóc się jej zregenerować?

Avatar placeholder
18.04.2022 14:28
Wielkanoc to trudne wyzwanie dla wątroby. Jak pomóc jej się zregenerować?
Wielkanoc to trudne wyzwanie dla wątroby. Jak pomóc jej się zregenerować? (Getty Images)

Święta to czas rodzinnych spotkań i przyjemności przy suto zastawionym stole. Nadmiar jedzenia i przeróżne słodkości to ciężka próba dla wątroby, a jak jest nadwerężona, to z trudem radzi sobie ze swoimi zadaniami, na przyład nie przyswaja witamin. Jak się o nią zatem zatroszczyć?

spis treści

1. Zdrowa dieta po świętach pomoże wątrobie

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego, który realizuje szereg funkcji, m.in. bierze udział w metabolizmie i gospodarce tłuszczów. Jej unikatową cechą jest to, że potrafi się zregenerować. Nadmiar słonego, tłustego i słodkiego jedzenia oraz alkohol mogą prowadzić do obciążenia tego organu. Okres świąteczny jest dla wątroby naprawdę trudnym sprawdzianem. Dlatego warto o nią zadbać.

Tuż po zakończeniu świąt warto wrócić do starych, sprawdzonych nawyków, które wspomogą regenerację nadwyrężonej wątroby. Szczególnie regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia pomogą przywrócić homeostazę w organizmie w ciągu kilku dni. Wcale nie trzeba od razu sięgać po leki czy suplementy albo stosować różne diety oczyszczające, aby pozbyć się toksyn z organizmu.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

2. Tych produktów warto unikać

Podczas świąt trudno sobie odmówić, jak na stole, jest tyle smakołyków: puszysty sernik, kruchy mazurek czy soczyste, pieczone mięso. Ale już po świętach wypadałoby znacznie ograniczyć spożycie niektórych potraw i cukru.

Na jakiś czas należy wyrzucić z menu produkty takie jak:

  • tłuste ryby,
  • smażone i pikantne potrawy,
  • wędzone wędliny,
  • słodycze, przekąski, desery,
  • napoje słodzone.

Te produkty warto zastąpić lekkostrawnymi potrawami, które zawierają dużo błonnika. Na przykład warzywa zapewniają zaspokojenie głodu na dłużej, poza tym są niskokaloryczne i bogate w liczne składniki odżywcze. Skupmy się też na tym, aby jeść częściej, ale małe porcje, które pozwolą nacieszyć się smakiem potraw.

Zobacz także: Wypij przed snem. Oczyścisz jelita z resztek pokarmowych nagromadzonych w ciągu dnia

3. Woda z cytryną to napój, który lubi wątroba

Aby zadbać o wątrobie po takim świątecznym przejedzeniu, warto pić duże ilości wody z witaminą C w celu oczyszczenia jej z nadmiaru tłuszczów. Do tego ten napój wspomaga układ trawienny i działa moczopędnie, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Można również pić zieloną herbatę, która działa przeciwzapalnie na komórki wątroby. Do takiej mikstury możesz dodać odrobinę miodu.

Do jadłospisu można włączyć także różne zioła, które wspierają detoksykację wątroby m.in. mniszek lekarski, ostropest plamisty, dziurawiec i korzeń czarnej rzepy.

Niezwykle ważna jest również aktywność fizyczna przynajmniej trzy razy w tygodniu przez 50 minut. Regularnie uprawiana daje istotne korzyści dla wątroby, m.in. ułatwia wydalanie z organizmu toksycznych substancji i pozwala spalić nadmiar węglowodanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze