Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Witamina B17 - czym jest amigdalina, gdzie występuje, działanie

 Aleksandra Miłosz
31.03.2021 15:16
Witamina B17 jest uważana za naturalny lek na raka
Witamina B17 jest uważana za naturalny lek na raka (gettyimages)

Witamina B17, znana także jako amigdalina, to naturalny związek chemiczny, który występuje w nasionach wielu roślin i ich owoców. To właśnie jej przypisujemy gorzki smak pestek owoców wiśni, śliwki, czereśni, moreli i brzoskwini. Po raz pierwszy została wyodrębniona w XIX wieku i od razu zyskała popularność dzięki możliwemu działaniu antynowotworowemu. Czym jest witamina B17, i czy rzeczywiście może być rewolucją w onkologii?

spis treści

1. Charakterystyka witaminy B17

Witamina B17 (amigdalina) jest związkiem chemicznym, który występuje w wielu roślinach. Stanowi ona składnik pestek migdałowca (to od niego wzięła swoją nazwę), moreli, pigwy, brzoskwini, śliwek czy wiśni.

Jest ona odpowiedzialna za ich charakterystyczny gorzkawy smak i zapach. Możemy znaleźć ją ponadto w warzywach strączkowych, nasionach lnu i sezamu, ziarnach owsa, jęczmienia bądź pszenicy.

O tym, że może stanowić lekarstwo na raka, świat po raz pierwszy usłyszał na początku ubiegłego wieku, jednak początkowo została uznana za substancję zbyt toksyczną, by można było podawać ją człowiekowi. Dopiero stworzony na jej bazie związek o nazwie Laetrile miał być bardziej bezpieczny.

Zobacz film: "Czy wszystkie suplementy diety są złe?"

Bezpieczeństwo to okazało się jednak tylko pozorne – ze względu na duże stężenie szkodliwego dla zdrowia cyjanowodoru specyfik został wycofany z rynku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), która podkreśliła, że nie istnieją wystarczające dowody, które mogłyby przemawiać za jej skutecznością.

Dziś amigdalina jest dostępna jedynie w formie gorzkich migdałów lub jąder pestek moreli i można dostać ją w wybranych sklepach zielarskich.

2. Naturalne źródła amigdaliny

Do największych źródeł witaminy B17 zalicza się pestki moreli, wiśni, śliwek, brzoskwiń i pigwy, ale także warzywa strączkowe, takie jak bób, fasola, ciecierzyca, soczewica.

Bogatym źródłem są także owoce jagodowe, jeżyny, aronia oraz nasiona lnu, sezam, pędy bambusa i brązowy ryż. Najwięcej witaminy B17 znajdziemy w gorzkich migdałach, orzechach makadamia i nerkowca.

To właśnie te produkty włączone do diety mają uchronić nas od chorób nowotworowych, ponieważ najważniejszym zadaniem witaminy B17 jest walka z komórkami rakowymi.

Entuzjaści leczenia amigdaliną uważają, że zmiana diety oraz zmniejszanie w niej ilości spożywanych warzyw strączkowych, pestek, nasion i ziaren spowodowały niedobory witaminy B17 w naszych organizmach, a co za tym idzie – naturalnego leku na raka.

Pełne witamin produkty, których nie jadasz
Pełne witamin produkty, których nie jadasz [10 zdjęć]

Marmite to produkt popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywany jest powszechnie jako smarowidło

zobacz galerię

3. Działanie witaminy B17

W organizmie każdego z nas amigdalina rozkłada się dokładnie w ten sam sposób. Liczne reakcje powodują, że rozkłada się na kwas pruski, czyli cyjanowodór, glukozę i aldehyd benzoesowy. To właśnie cyjanowodór i aldehyd mają negatywnie wpływać na nasze organizmy i prowadzić do groźnych zatruć.

Inaczej uważają zwolennicy onkologicznego leczenia witaminą B17. Według nich amigdalina w taki sposób rozkłada się tylko w komórkach nowotworowych i nie wpływa na zdrowe komórki.

Dzięki zawartości enzymu o nazwie beta-glukozydaza cyjanowodór wnika w komórki chore i wraz z aldehydem niszczy je od środka. Wpływa więc nie tylko na obecność komórek nowotworowych, ale także zapobiega powstawaniu przerzutów dzięki skróceniu czasu życia komórki chorej.

Zwolennicy naturalnej walki z nowotworami uważają, że antyrakowe działanie witaminy B17 znane było już 5 tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie, a informacje o stosowaniu gorzkich migdałów pojawiały się w zapiskach Chińczyków sprzed 4,5 tysiąca lat.

Według doktora Krebsa, odkrywcy witaminy B17, amigdalina nie tylko leczy, ale działa też profilaktycznie. Już zjedzenie jednego owocu z pestkami dziennie wspomaga profilaktykę antynowotworową.

Jednak i ten argument został obalony przez lekarzy. Według nich, komórki nowotworowe zawierają bardzo mało owego enzymu. Z tego powodu składniki amigdaliny nie wchłaniają się w dużych ilościach z układu pokarmowego, a tylko śladowe ich ilości przechodzą do komórek nowotworowych i nie są w stanie ich zniszczyć.

Do tej pory nie udało się w naukowy sposób potwierdzić antynowotworowego działania witaminy B17. Jedno jest pewne, każdy kto chciałby spróbować alternatywnej metody leczenia amigdaliną powinien skonsultować to z lekarzem.

Witamina B17 znacznie obniża ciśnienie krwi, co może stać się groźne dla osób cierpiących na choroby krążenia. W dodatku na rynku mnóstwo jest oszustów, którzy oferując „czystą” amigdalinę, w rzeczywistości naciągają niczego nieświadomych, pełnych nadziei pacjentów.

Najpewniejszym sposobem na dostarczenie organizmowu witaminy B17 jest kupowanie gorzkich pestek moreli, mielenie ich, a następnie dodawanie do codziennych posiłków.

Jak zawsze są dwie strony medalu. Przeciwnicy amigdaliny zarzucają entuzjastom uprawianie szarlatanerii i dawanie chorym ludziom złudnej nadziei na wyleczenie raka i wyzdrowienie.

Z kolei miłośnicy zarzucają lekarzom wspieranie farmaceutycznych koncernów, które chcą jedynie zarobić na ludzkim zdrowiu i życiu. Kto ma rację? Dopóki nie zostaną wykonane dokładne badania witaminy B17, a jej antynowotworowe działanie nie zostanie potwierdzone w 100 proc., trudno jest mówić o przełomie w leczeniu osób chorych na raka.

Pełne witamin produkty, których nie jadasz
Pełne witamin produkty, których nie jadasz [10 zdjęć]

Marmite to produkt popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywany jest powszechnie jako smarowidło

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze