Witamina C. Sprzymierzeniec w walce z tłuszczem
Najnowsze badania dowodzą, że kwas askorbinowy pomaga organizmowi uporać się z nadmiarem tłuszczu. Warto więc zacząć korzystać z dobroczynnych właściwości witaminy C dla naszego zdrowia.
1. Właściwości witaminy C
Witamina C od lat słynie z tego, że jest skutecznym środkiem na zapewnienie odporności organizmu. Zdarza się, że spora dawka kwasu askorbinowego w momencie osłabienia sprawi, że szybko poczujemy się lepiej. I chociaż najprawdopodobniej każdy z nas zna kogoś, kto leczy przeziębienie w ten sposób, wśród naukowców ten temat wzbudza kontrowersje.
Eksperci są jednak zgodni, co do pozostałych zalet witaminy C, a jest ich całkiem sporo. Ta witamina dosyć często pojawia się w składzie kosmetyków. Nie bez powodu. Jest to bowiem silny przeciwutleniacz, który świetnie wpływa na produkcję kolagenu i tym samym spowalnia proces starzenia się skóry. Ponadto witamina C dobrze działa na pracę układu krwionośnego.
2. Kwas askorbinowy sprzymierzeńcem w walce z tłuszczem
Według badań opublikowanych w branżowym piśmie "Journal of the American College of Nutrition", jeżeli zapewnimy organizmowi odpowiednią ilość kwasu askorbinowego, przy regularnych ćwiczeniach spalimy o ok. 30 proc. więcej tkanki tłuszczowej niż osoba, która ma niedobór witaminy C.
Kwas askorbinowy wpływa też na odkładającą się tkankę tłuszczową. Za pośrednictwem krwi dostaje się do komórek. Robi to szybciej niż glukoza dzięki czemu wątroba nie produkuje niepotrzebnie dodatkowych zapasów tłuszczu i tym samym nie zapewnia nam dodatkowych kilogramów.
Warto też wspomnieć, że witamina C w organizmie łączy się z żelazem. To powoduje, że w ciele produkowana jest l-karnityna, czyli aminokwas dostarczający tłuszcz do mitochondriów, w których przetwarzany jest w energię. Z tego powodu karnityna jest częstym suplementem zalecanym osobom, które się odchudzają.
3. Jakie produkty zawierają Witaminę C?
Co zatem powinniśmy jeść, aby w naszej diecie nigdy nie zabrakło witaminy C? Produktów, w których ją znajdziemy jest całkiem sporo. Jest zarówno w owocach, jak i warzywach, orzechach i mięsie.
Wśród żywności, którą specjaliści wyróżniąją jako największe źródła witaminy C, wymienia się m.in. pomarańczę, cytrynę, paprykę, jarmuż, brukselkę, czarną porzeczkę, brokuły, a także orzechy włoskie, rokitnik i kapustę kiszoną. WItaminę C można również suplementować.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl