2 z 5Bogate w witaminy i minerały
Pomidory rzymskie są bogate w witaminy, takie jak witamina C, E, z grupy B, PP i K. Dzięki obecności tej pierwszej pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Już 180 g tych warzyw zaspokaja aż 60 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. To dzięki niej poprawia się też stan naszej skóry. Witamina C dotlenia ją i wzmacnia naczynia krwionośne.
Natomiast obecność w składzie pomidorów rzymskich beta-karotenu sprawia, że przyczyniają się one do zwalczania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesny proces starzenia się organizmu i rozwój wielu chorób. Podobnie jak witamina C ten składnik zapobiega powstawaniu zmarszczek na powierzchni skóry.
Jeśli chodzi o minerały, w składzie pomidorów rzymskich prym wiedzie potas (w 100 g świeżych warzyw znajduje się 237 mg tego składnika). Ten pierwiastek obniża ciśnienie tętnicze krwi, działając moczopędnie. Ponadto warzywa te są bogate w inne cenne dla zdrowia składniki mineralne, takie jak: wapń, magnez i żelazo, a nawet miedź, mangan i kobalt. Ze względu na obecność w ich składzie bromu korzystnie wpływają na układ nerwowy (działają uspokajająco).
Pomidory zawierają też spore ilości błonnika, który poprawia trawienie, perystaltykę jelit i niweluje zaparcia. Jest on obecny również w pestkach, więc nie powinniśmy ich usuwać.
Zobacz też: Kukurydziany, żytni, a może na zakwasie? Sprawdź, który chleb jest najzdrowszy