Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Siemię lniane - wartości odżywcze, napar, odchudzanie

Siemię lniane właściwości i zastosowanie
Siemię lniane właściwości i zastosowanie (Zdjęcie autorstwa: Veganbaking.net / CC BY-SA 2.0)

Lecznicze właściwości siemienia lnianego są stosunkowo mało znane. Niewiele osób wie, że siemię lniane to sprzymierzeniec w odchudzaniu. Spadek wagi dzięki stosowaniu siemienia lnianego, racjonalnej diecie odchudzającej oraz ćwiczeniom fizycznym jest gwarantowany. To nie jedyne zastosowanie siemienia lnianego. Sprawdź jakie jeszcze ma właściwości i dowiedz się, do czego używać siemienia lnianego.

spis treści

1. Właściwości lecznicze siemienia lnianego

Udowodniono również liczne właściwości lecznicze siemienia lnianego. Na pierwszy rzut oka nasiona lnu wyglądają mało interesująco – mają 2-3 mm, są płaskie i szarobrązowe. Jednak to tylko pozory, które często mylą. Te maleńkie ziarenka mają wielką moc. Jeśli jeszcze nie przekonałeś się, jakie działanie ma siemię lniane, czas to zmienić.

Nasiona lnu zawierają bardzo dużo oleju, a także związki śluzowe, białko oraz kwasy organiczne, jak chociażby witaminę C, enzymy, sole mineralne – cynk, magnez, żelazo. Olej, który uzyskujemy z nasion lnu, zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, sterole roślinne i witaminę E.

2. Wartości odżywcze siemienia lnianego

Siemię lniane, ze względu na bogactwo substancji odżywczych, wykazuje prozdrowotne właściwości. Wynikają one przede wszystkim z obecności błonnika, niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 i liganów. Poznaj najważniejsze właściwości siemienia lnianego.

Zobacz film: "Jednodniowy detoks lniany - na czym polega?"

2.1. Siemię lniane na obniżenie cholesterolu

Nasiona lnu są przedmiotem wielu badań naukowych. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Iowa przekonują, że trzy łyżki siemienia lnianego dziennie mogą wspomóc walkę z wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na grupie 90 osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Z ich obserwacji wynika, że podawanie spożywanie co najmniej 150 mg nasion lnu wpływa na obniżenie cholesterolu o ok. 10 proc. w ciągu 12 tygodni. Podobne działanie siemienia lnianego opisane było w jednej z publikacji w czasopiśmie “Nutrition and Metabolism".

2.2. Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Siemię lniane działa pozytywnie na układ pokarmowy. Nasiona lnu zawierają frakcje rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Błonnik rozpuszczalny wykazuje właściwości żelujące, sprawia, że po posiłku dłużej odczuwamy sytość.

Błonnik nierozpuszczalny wiąże wodę i powoduje zwiększenie objętości mas kałowych. Usprawnia w ten sposób perystaltykę jelit i reguluje cykl wypróżnień.

Spożywanie siemienia lnianego przyczynia się również do zapobiegania zaparciom. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym przyjmowaniu dużej ilości płynów. W innym przypadku dolegliwości będą nasilone.

Siemię lniane, w właściwie zawarty w nim błonnik, korzystnie wpływa również na wzrost dobrych akterii obecnych w jelitach. Działa również osłonowo i łagodzi bóle przewodu pokarmowego. Kwas alfa liponowy (ALA) obecny w siemieniu lnianym, działa ochronnie na śluzówkę żołądka. Siemię lniane polecane jest do wspomagania leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna i zapalenia jelit.

2.3. Ochrona przed nowotoworami

Siemię lniane ma także potwierdzone działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na raka piersi, endometrium, raka jajnika, raka prostaty i raka jelita grubego. Działanie przeciwnowotworowe nasiona lnu zawdzięczają obecności kwasu tłuszczowego ALA i ligan.

ALA ma działanie antyoksydacyjne i hamuje rozwój guzów. Ligany utrudniają wzrost komórek nowotworowych..

Według badań amerykańskich naukowców, stosowanie siemienia lnianego pozwala zahamować rozwój raka prostaty. W eksperymencie brały udział cztery grupy chorych, z których dwie przyjmowały siemię lniane.

U mężczyzn z grup spożywających siemię lniane, tempo, w jakim namnażały się komórki nowotworowe, było o 30-40 proc. niższe niż u badanych z pozostałych grup.

2.4. Jak kontrolować poziom glukozy

Ligany zawarte w siemieniu lnianym mają również pozytywny wpływ na regulowanie poziomu glukozy we krwi. W badaniach wykazano, że u osób chorujących na cukrzycę typu 2, które przez miesiąc przyjmowały 10-20 g mielonego siemienia, spadek poziomu glukozy wynosi od 8 do 20 proc.

2.5. Siemię lniane i układ krążenia

Spożywanie siemienia lnianego ma również korzystny wpływ na układ krążenia. Tu znów z pomocą przychodzą ligany. Poprzez obniżenie stężenia cholesterolu, obniżają ryzyko zachorowania na miażdżycę i chorobę wieńcową. Kwasy tłuszczowe zawarte w siemieniu lnianym redukują też stany zapalne tworzące się w organizmie.

2.6. Właściwości odchudzające siemienia lnianego

Na czym polegają właściwości odchudzające siemienia lnianego? Po pierwsze, siemię lniane odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie, a z tym osoby z nadwagą mają często duży problem. Wystarczy dodawać do potraw 2 łyżki oleju z siemienia lnianego i uda się go rozwiązać.

Po drugie, siemię lniane wywołuje wrażenie sytości, dzięki czemu osoby odchudzające się nie czują potrzeby sięgnięcia po kolejną przekąski. W rezultacie udaje się uniknąć nadprogramowych kalorii. Oczywiście, nikt nie powinien się spodziewać, że zrzuci zbędne kilogramy wyłącznie stosując siemię lniane. Preparaty odchudzające, nawet te najlepsze, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zostaną połączone ze zbilansowaną dietą i codzienną aktywnością fizyczną.

Nasiona, które warto włączyć do swojej diety
Nasiona, które warto włączyć do swojej diety [6 zdjęć]

Nasiona roślin wyglądają niepozornie i częściej stosujemy je jako dekorację dań niż przekąskę. A szkoda,

zobacz galerię

2.7. Siemię na włosy, skórę i paznokcie

Siemię lniane wpływa też na stan skóry, włosów i paznokci Witamina E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają skórę głowy i zapewniają jej optymalne nawilżenie. Olej lniany może być wykorzystywany do olejowania włosów. Łyżkę oleju należy wetrzeć w suche włosy, a następnie nałożyć na głowę czepek. Po kilku godzinach olej lniany dokładnie zmywamy z włosów. Efekty powinny pojawić się po dwóch tygodniach regularnego stosowania.

Jeśli zależy ci na wzmocnieniu paznokci pij kisiel z siemienia lnianego. Dzięki temu będą mocne i odporne na złamania.

Siemię lniane ma też korzystny wpływ na skórę. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry i chroni ją przed wysuszeniem. Nasiona lnu pomagają likwidować obrzęki, zaczerwienienia i otarcia.

Wmasowanie w skórę oleju lnianego błyskawicznie ją nawilży, pomoże też w walce z trądzikiem i zmarszczkami. Olej lniany, stosowany regularnie, opóźnia procesy starzenia się skóry.

2.8. Inne właściwości siemienia

Substancje zawarte w nasionach lnu wpływają pozytywnie na pracę mózgu. Regulują też pracę układu hormonalnego, dlatego są szczególnie polecane do łagodzenia objawów menopauzy.

3. Jak przyrządzić siemię lniane

Nasiona lnu można spożywać na różne sposoby. Całe nasiona można dodawać do sałatek, jogurtów, koktajli i owsianki. Siemię lniane polecane jest szczególnie weganom. Zmielone bardzo dobrze sprawdzi się jako zamiennik jajka. Wystarczy zmieszać łyżkę sproszkowanych nasion lnu z 3 łyżkami wody.

Z nasion lnu można także przygotować kisiel, który jest szczególnie pomocny w walce z dolegliwościami układu pokarmowego, w tym z biegunką. Do szklanki ciepłej wody dodajemy 3 łyżki siemienia lnianego. Odstawiamy miksturę na minimum godzinę, następnie przecedzamy i spożywamy małymi porcjami 2-3 razy dziennie.

Możemy też przygotować kisiel z dodatkiem całych ziaren i miodu. W tym przypadku nie odcedzamy mikstury. Tak przyrządzony kisiel wzmocni układ odpornościowy i pomoże w walce z chorobami górnych dróg oddechowych.

Podczas spożywania siemienia lnianego pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu.

4. Napar z siemienia

Jeśli dokucza ci ból żołądka, przyrządź odwar z nasion lnu. Zalej jedną łyżkę siemienia lnianego szklanką letniej, nie gorącej wody. Całość gotuj przez 10 minut pod przykryciem. Odstaw do przestygnięcia, następnie przecedź odwar i pij go dwa razy dziennie po pół szklanki.

Jeżeli w oskrzelach zalega wydzielina lub masz zaparcia, przygotuj napar z siemienia lnianego. Zalej 1 łyżkę siemienia szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Napar pij dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Siemię lniane będzie przydatne także do przemywania podrażnionej skóry u osób z łuszczycą, czyrakami lub półpaścem.

5. Szkodliwość siemienia lnianego

Siemię lniane ma wiele właściwości zdrowotnych, nie każdy jednak może je spożywać. Ze względu na słabe przebadanie, lekarze odradzają spożywanie nasion lnu kobietom w ciąży. Siemię lniane zawiera hormony roślinne, które mogą wpływać na przebieg ciąży.

Nasion lnu nie poleca się także osobom cierpiącym na uciążliwe zaparcia, ponieważ duża ilość błonnika zawarta w siemieniu lnianym może znacznie nasilać problem.

Nadmierne spożywanie siemienia lnianego wraz z nieodpowiednim nawodnieniem może powodować nudności i wymioty, biegunki, zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze