Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Woda owsiana – właściwości, zastosowanie

 Magdalena Bury
30.04.2019 17:54
Wodę z owsa najlepiej pić na czczo
Wodę z owsa najlepiej pić na czczo (123rf)

Pełna błonnika, witamin z grupy B, fosforu i żelaza. Polecana osobom chorującym na cukrzycę, nerwicę i przy wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Smaczną wodę z owsa przygotujesz we własnej kuchni. Efekty będą widoczne niemal natychmiast.

1. Zawartość błonnika

W wodzie owsianej znajdują się duże ilości błonnika (inaczej włókna pokarmowego), który wspomaga pracę przewodu pokarmowego. I chociaż nie jest on wchłaniany i przyswajalny przez organizm, jego wpływ na zdrowie jest bardzo istotny. Błonnik pobudza produkcję śliny oraz wiąże nadmiar kwasów żołądkowych. Dzięki temu zapobiega zaparciom i daje uczucie sytości na dłużej.

Owies to bogactwo błonnika, witamin z grupy B i żelaza
Owies to bogactwo błonnika, witamin z grupy B i żelaza (123rf)

Włókno pokarmowe znajdujące się w wodzie owsianej pozwala także na utratę zbędnych kilogramów. Nierozpuszczalny błonnik oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i szkodliwych toksyn. Regularne picie wody z owsa, w połączeniu ze wzmożoną aktywnością fizyczną, sprawią, że efekty widoczne będą już po pierwszym tygodniu.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Przeczytaj koniecznie

2. Inne składniki wody owsianej

Woda z owsa może być pomysłem na śniadanie, przekąskę czy dodatek do obiadu. Oprócz błonnika, w jej składzie znajdziemy zestaw witamin z grupy B, fosfor i żelazo. To także źródło aminokwasów egzogennych – substancji, których nie jesteśmy w stanie syntetyzować samodzielnie. Leucyna, izoleucyna i treonina są niezbędne do prawidłowej pracy wielu narządów, więc organizm pozyskuje je z pożywienia.

Które zboża są najzdrowsze?
Które zboża są najzdrowsze? [7 zdjęć]

Produkty z przetworzonego ziarna są często obecne na półkach sklepów, gdyż mają dłuższą świeżość. Problem

zobacz galerię

3. Dla kogo woda owsiana?

Woda owsiana polecana jest osobom zmagającym się z cukrzycą. Dzięki zawartości wolno spalanych węglowodanów kontroluje bowiem poziom glukozy we krwi. Stosowana regularnie obniży również poziom cholesterolu we krwi i pobudzi wątrobę do wzmożonej produkcji tłuszczu złożonego, czyli lecytyny. Wspomaga też procesy detoksyfikacji, czyli oczyszczania organizmu.

 

Przyjmowana codziennie ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Powinny po nią sięgać osoby cierpiące na nerwicę oraz nadciśnienie tętnicze.

4. Przepis na wodę owsianą

Woda z owsa jest naturalnym produktem o łagodnym, przyjemnym smaku. Możemy ją zrobić samodzielnie w zaciszu własnego domu. Do jej przygotowania będziemy potrzebować: ok. 100 g owsa, dwa litry wody oraz cynamon lub wanilię do smaku.

Owies kupimy w każdym sklepie z żywnością ekologiczną. Dodajemy go do szklanki wody i blendujemy na gładką masę. Dopiero po jej uzyskaniu, wlewamy pozostałą część wody oraz przyprawy. Tak przygotowaną wodę odstawiamy na jakiś czas do lodówki. Przed wypiciem możemy ją posłodzić miodem.

Wodę owsianą najlepiej jest pić codziennie i na czczo. Dzięki zawartości błonnika, uczucie sytości będzie towarzyszyło nam przez długi czas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze