Pilne wycofanie dwóch serii musztardy. Podali powód
McCormick Polska S.A. wycofuje dwie partie musztardy ze względu na błąd w oznakowaniu, który stwarza ryzyko dla alergików.
1. Problem z etykietami
Firma McCormick Polska S.A. poinformowała o wycofaniu dwóch partii produktu French’s Classic Yellow Mustard. Przyczyną tej decyzji jest nieprawidłowe oznakowanie: na niektórych opakowaniach znalazły się etykiety innego produktu, niezawierającego gorczycy. Brak informacji o obecności tego składnika stwarza potencjalne zagrożenie dla osób z alergią na gorczycę, u których spożycie może prowadzić do reakcji uczuleniowych.
Wycofanie dotyczy dwóch partii musztardy:
Numer partii: M24130, data minimalnej trwałości: 28/02/2026
Numer partii: M24131, data minimalnej trwałości: 01/03/2026
Produkty te zostały wyprodukowane w zakładzie McCormick Polska S.A., znajdującym się w Wólce Kosowskiej.
Firma McCormick Polska S.A. podjęła szereg kroków w celu ochrony konsumentów i rozwiązania problemu. Pwiadomiła odbiorców handlowych i zaleciła natychmiastowe usunięcie produktów z półek sklepowych, przygotowała komunikaty informacyjne, które mają być widoczne w miejscach sprzedaży oraz uruchomiła infolinię dla konsumentów, aby udzielać informacji i odpowiedzi na pytania dotyczące problemu.
Dodatkowo, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania i współpracują z producentem.
2. Jak może się objawiać alergia na gorczycę?
Osoby z alergią na gorczycę powinny unikać spożywania produktów z wycofanych partii. Konsumentom zaleca się zwracanie uwagi na oznaczenia produktów i sprawdzenie, czy zakupiony produkt pochodzi z jednej z wycofanych partii.
Spożycie gorczycy u alergików może wywołać reakcje, takie jak pokrzywka, katar, ataki astmy czy atopowe zapalenie skóry, a nawet zespół alergii jamy ustnej, objawiający się świądem i obrzękiem warg, jamy ustnej i gardła.
Gorczyca jest głównym składnikiem musztardy, ale można ją znaleźć również w niektórych w serach, przyprawach, różnego rodzaju sosach czy marynatach do mięsa. Roślina znajduje się na liście alergenów, które obowiązkowo powinny być umieszczone na etykietach produktów. Taki obowiązek nakłada na producentów rozporządzeniem Unii Europejskiej.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl