Wyleczy wątrobę i choroby dróg żółciowych. Znany profesor polecał go już od dawna
Naturalne produkty pszczele mają wiele prozdrowotnych właściwości. W profilaktyce zdrowia najczęściej sięga się po miód. Jednak do diety warto włączyć też inne, nieco niedoceniane produkty, takie jak pyłek kwiatowy czy pierzgę. Zwłaszcza w przypadku chorób wątroby oraz dróg żółciowych.
1. Pyłek kwiatowy w leczeniu zapalenia wątroby
Pyłek kwiatowy to naturalny produkt pszczeli, który posiada wiele cennych właściwości. Może być pomocny zwłaszcza w leczeniu przewlekłych zapaleń wątroby na tle wirusowym. W jego ziarnach znajduje się bowiem wiele grup związków chemicznych (witaminy, węglowodany, białko, związki polifenolowe, lipidy, biopierwiastki), które mają leczniczy wpływ na tkanki wątroby.
O dobroczynnym wpływie pyłku kwiatowego na wątrobę wspominał już polski badacz produktów pszczelich oraz propagator pszczelarstwa – prof. dr hab. Ryszard Czarnecki. Zwracał on uwagę na to, że pyłek pszczeli działa na wątrobę przeciwzapalnie, ochronnie oraz detoksykująco. Pomaga hamować procesy zapalne, wspomaga układ odpornościowy i łagodzi niepożądane skutki farmakologicznych terapii.
W leczeniu uzupełniającym przewlekłych zapaleń wątroby i problemów z narządem pomocne jest też stosowanie pszczelej pierzgi. Działa ona odtruwająco na wątrobę. Ponadto poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
2. Jak stosować pyłek kwiatowy na wątrobę?
Można znaleźć różne instrukcje stosowania tych naturalnych produktów pszczelich na wątrobę. Prof. Ryszard Czarnecki zalecał np. przyjmować pyłek kwiatowy od dwóch do sześciu miesięcy w następujących dziennych ilościach:
- osoby dorosłe 30-60 g,
- dzieci 3-5 lat 5-10 g,
- dzieci 6-18 lat po 10-30 g.
Natomiast w monografii o pyłku kwiatowym (Kędzia i Hołderna-Kędzia 2012), w której zostały zebrane dane wielu autorów, osobom dorosłym zaleca się przyjmować 20 g pyłku przez cztery tygodnie. Dla dzieci dawka pyłku powinna być o połowę mniejsza.
3. Produkty pszczele w chorobach dróg żółciowych
Cenne składniki produktów pszczelich działają leczniczo także na tkanki pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. W tym przypadku zaleca się przyjmować pyłek przynajmniej przez trzy tygodnie (20 g w dwóch-trzech dawkach ok. 30 min przed posiłkiem).
W grupie 36 pacjentów z przewlekłym zapaleniem pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, którzy stosowali powyższe dawki, wyleczonych zostało aż 16,7 proc. osób. Z kolei u 72,2 proc. nastąpiła poprawa samopoczucia oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl