Trwa ładowanie...

Wystarczą cztery tygodnie. Wymiata złogi cholesterolu, obniża cukier

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 08.03.2023 12:42
Herbata z żeń-szenia może obniżać poziom cholesterolu
Herbata z żeń-szenia może obniżać poziom cholesterolu (Getty Images)

60 proc. Polaków ma hipercholesterolemię, która choć nie boli, może być źródłem chorób układu krążenia, a nawet przyczyniać się do śmierci z powodu zawału serca czy udaru mózgu. Niektóre badania wskazują, że remedium na ten problem może być wyciąg z pewnej rośliny porastającej tereny Chin, Mandżurii i Korei.

spis treści

1. Czerwony żeń-szeń źródłem ginsenozydów

Czerwony żeń-szeń czy też żeń-szeń koreański (Korean ginseng) to niewielka roślina świetnie znana ze swoich właściwości prozdrowotnych mieszkańcom Azji. Ich źródłem jest korzeń rośliny, od której wzięła się jej nazwa – rénshēn znaczy dosłownie "człowiek-korzeń".

Surowcem lekarskim jest korzeń rośliny
Surowcem lekarskim jest korzeń rośliny (Getty Images)
Zobacz film: "Właściwości korzenia żeń-szeń"

W nim znajduje się około 200 substancji, a przynajmniej tyle dotychczas udało się badaczom zidentyfikować. Jest bogactwem m.in. witamin i mikroelementów, a także unikalnych dla żeń-szenia saponin triterpenowych (ginsenozydów).

Poza tym zawiera peptydoglikany i związki azotowe, a także cholinę czy lotne związki aromatyczne. Jednak to ginsenozydom należy się szczególna uwaga.

2. Herbatka z żeń-szenia lepsza niż poranna kawa

W sklepach zielarskich można kupić suplementy diety na bazie żeń-szenia, a także susz do zaparzania. Herbatka z żeń-szenia ma charakterystyczny ziemisty posmak, więc niektórzy dodają do niej miód lub cytrynę. Wówczas wykazuje działanie tonizujące na układ nerwowy, może też dla niektórych osób być świetną alternatywą dla kawy – pobudza mimo braku kofeiny.

To nie są jedyne korzyści z picia naparu z tego gatunku żeń-szenia. Fitozwiązki w nim zawarte stymulują układ odpornościowy przez aktywizację limfocytów, a także mają silne działanie przeciwutleniające.

Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Nutrients", dowiodło, że roślina może okazać się pomocna w profilaktyce chorób układu krążenia z uwagi na działanie obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Badanie przeprowadzone na grupie kobiet po menopauzie z hipercholesterolemią ujawniło, że już trwająca cztery tygodnie suplementacja wyciągu z żeń-szenia może obniżyć poziom lipidów we krwi.

Dodatkowe właściwości żeń-szenia:

  • może wykazywać działanie przeciwnowotworowe,
  • niweluje stany zapalne w organizmie,
  • usprawnia krążenie,
  • ma działanie uspokajające – obniża poziom stresu, a w jednym z badań żeń-szeń koreański wykazał właściwości antydepresyjne,
  • ułatwia hemoglobinie transport tlenu, co sprawia, że narządy są lepiej dotlenione,
  • obniża poziom glukozy we krwi,
  • podnosi wydolność organizmu i obniża poziom kwasu mlekowego odpowiedzialnego za ból mięśni po wysiłku fizycznym,
  • ma działanie detoksykacyjne oraz moczopędne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze