Trwa ładowanie...

Wystarczy łyżeczka na dzień. Najlepszy detoks dla wątroby

Avatar placeholder
17.11.2023 08:09
Naturalny sposób na oczyszczenie wątroby. Działa jak lek osłonowy
Naturalny sposób na oczyszczenie wątroby. Działa jak lek osłonowy (Getty Images)

Niedoceniany skarb ukryty na łąkach. Ostropest plamisty to roślina, którą można wykorzystać do naturalnej kuracji oczyszczającej organizm. Zapobiega rozwojowi chorób wątroby i działa osłonowo chroniąc ją przed toksycznymi substancjami, na które jest narażona każdego dnia.

spis treści

1. Narząd, który ma zdolność do regeneracji

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie, który pełni ponad 500 funkcji życiowych, w tym metaboliczną i filtracyjną. Wątroba wydziela żółć, która odgrywa kluczową rolę w procesach trawienia. Ze względu na swoją rolę jest stale narażona na uszkodzenia i wpływ toksycznych związków, to może prowadzić m.in. do włóknienia wątroby i innych groźnych powikłań.

Choroby wątroby najczęściej przez drugi okres rozwijają się w ukryciu, nie dając objawów. Mogą one wynikać z predyspozycji genetycznych czy środowiskowych, takich jak nadużywanie alkoholu, nikotyny, zanieczyszczenia, czy z racji wieku.

Zobacz film: "Koktajl oczyszczający wątrobę z toksyn"

Wątroba jest w stanie się zregenerować, ale to proces, który wymaga czasu. Najważniejsze jest ustalenie i wyeliminowanie czynnika, który doprowadził do jej uszkodzenia. Ważną rolę w całym procesie odgrywają dieta i aktywność fizyczna. Warto też sięgnąć po naturalne metody, które pomogą stymulować odbudowę miąższu wątroby. Doskonale sprawdzi się w tej misji ostropest.

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty (Adobe Stock)

2. Roślinny detoks dla wątroby

Ostropest plamisty to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, która rośnie w Polsce głównie na łąkach i nieużytkach. Łatwo go pomylić z ostem. Łodyga ostropestu jest pokryta kolcami, a na jej szczycie znajduje się fioletowy kwiatostan.

Większość osób traktuję roślinę jak zwykły chwast, nie zdając sobie sprawy z jej niesamowitego potencjału m.in. w zapobieganiu chorobom wątroby.

Ostropest zawiera sylimarynę, której działanie lecznicze polega na stabilizacji błon komórkowych hepatocytów wątrobowych, co zabezpiecza je przed toksynami i wspomaga ich odnowę. Sylimaryna blokuje możliwość połączenia toksyn z powierzchnią komórek wątroby, przez co tworzy naturalną tarczę chroniącą przed uszkodzeniami.

3. Wystarczy łyżeczka dziennie

Wprowadzenie ostropestu do diety jest bardzo proste. Wystarczy miesiąc takiej kuracji, by wesprzeć wątrobę. Przez ten okres powinno się przyjmować łyżeczkę ostropestu dziennie. Roślinę można dostać w sklepach zielarskich już zmieloną lub w postaci ziaren do samodzielnego zmielenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze