Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Olej z ostropestu to produkt, który można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie: bezpośrednio na skórę, włosy i paznokcie. Co zawiera? Na czym polega jego działanie? Dlaczego warto po niego sięgać i jak stosować?
1. Co to jest olej z ostropestu?
Olej z ostropestu to produkt wytwarzany z Silybum marianum. stropest plamisty, bo o nim mowa, jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych, nazywaną również ostem maryjnym lub świętym. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie także w Polsce, zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawie.
Jak wygląda ostropest plamisty? Jest podobny do ostu. Jego łodygi mają kolce, dorastają do 2 metrów. Są zakończone dużymi, łuskowatymi koszyczkami fioletowych kwiatostanów.
2. Właściwości oleju z ostropestu plamistego
Olej z ostropestu plamistego ma wiele cennych właściwości leczniczych, które zawdzięcza substancjom, które zawiera. Odpowiada za nie głównie sylimaryna, która chroni wątrobę przed szkodliwymi toksynami oraz pobudza ją do regeneracji. Substancja wykazuje działanie przeciwutleniające, antyzapalne i żółciotwórcze.
Uwagę zwraca również inny składnik oleju z ostropestu. To nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, mające pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Olej z nasion ostropestu jest ich bogatym źródłem, ponieważ zawiera sporo wielonienasyconego kwasu linolowego (59%) i jednonienasyconego kwasu oleinowego (około 21%).
Około 10% stanowi nasycony kwas palmitynowy. Olej z ostropestu zawiera też kwas stearynowy, arachidowy i behanowy. Jak wybrać najlepszy olej z ostropestu?
Olej z ostropestu musi być świeży (przeterminowany olej z ostropestu nie ma wartości), zimnotłoczony (do 40 stopni) i nierafinowany. Ważne, by był pozyskany z ziaren wysokiej jakości i pochodził z pewnego źródła. Ważne, by był zamknięty w ciemnej butelce ze szkła.
3. Zastosowanie oleju z ostropestu
Olej z ostropestu plamistego można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie: bezpośrednio na skórę, włosy i paznokcie. Gdy jest spożywany, działa przede wszystkim na wątrobę. Jak olej z ostropestu działa na wątrobę?
Przede wszystkim chroni jej miąższ przed toksynami (to np. alkohol, dwusiarczek węgla czy pestycydy), ma także działanie przeciwzapalne i odtruwające. Co ważne, stymuluje regenerację i wytwarzanie nowych hepatocytów (komórki wątroby).
Wspiera przy takich chorobach jak marskości wątroby, alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, nieżyt dróg żółciowych, żółtaczka, kamica żółciowa, zatrucia, ale i nowotwory.
W starożytności i średniowieczu stosowano go na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Dzięki sylimarynie wyciąg z ostropestu jest bardzo częstym składnikiem leków, które wspierają pracę wątroby. Stosuje się go też w suplementach.
Poza tym olej z ostropestu stosowany wewnętrznie:
- pomaga usunąć toksyny z organizmu. Ma właściwości odtruwające,
- działa przeciwzapalne,
- poprzez zwiększone produkowanie soku żołądkowego reguluje trawienie, wzmaga apetyt,
- zapobiega niszczeniu komórek przez wolne rodniki (ponieważ to silny przeciwutleniacz). Ma działanie przeciwnowotworowe,
- tonuje stany zapalne dziąseł i jamy ustnej,
- sprawdza się w leczeniu zapalenia krtani,
- pomaga obniżać poziom „złego cholesterolu”, obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego,
- naukowcy podejrzewają, że sylimaryna może być ważną substancją w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu 2. Może również pomagać w walce z kilogramami.
Olej z ostropestu na twarz, skórę i włosy
Olej z ostropestu stosowany zewnętrznie pomaga walczyć z różnymi chorobami i zmianami skóry, takimi jak rany po oparzeniach, odleżyny, owrzodzenia, trudno gojące się rany, rumień i zmiany atopowe, trądzik, zrogowaciały naskórka, objawów alergii skórnych, łuszczycy.
Pomaga także skórze suchej, wrażliwej, zwiotczałej, z przebarwieniami, z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Zawarte w nim substancje działają przede wszystkim przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie oraz regenerująco.
Olej z ostropestu znajduje również zastosowanie w kosmetyce, ponieważ:
- ma pozytywny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych,
- stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny, które wpływają na jędrność i elastyczność skóry,
- pobudza porost włosów, nawilża je i wzmacnia, jednocześnie zmniejsza ich wypadania,
- przyspiesza wzrost paznokci, zapobiega ich rozdwajaniu się, nawilża skórki,
- redukuje zaczerwienienia cery.
4. Jak zażywać olej z ostropestu?
Olej z ostropestu można spożywać nie częściej niż 2-3 razy w ciągu dnia, najlepiej 30 minut przed jedzeniem, w ilości jednej łyżeczki. Roślinę można również włączyć do codziennej diety, dodając olej do sałatek, zup czy koktajli w postaci zmielonej (nie należy go podgrzewać).
Ostropest plamisty to także suplement diety, można go kupić również w postaci herbaty. Jak stosować olej zewnętrznie? Bezpośrednio na oczyszczoną skórę poprzez delikatne wklepanie i pozostawienie do wchłonięcia lub jako dodatek do drogeryjnych kremów i balsamów.
5. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Olej z ostropestu plamistego można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach zielarskich. Należy przechowywać go w temperaturze poniżej 20°C z dala od światła - koniecznie szklanej butelce.
Ma to związek z tym, że tłuszcze reagują z tworzywami sztucznymi, co może mieć negatywny wpływ na jego wartość odżywczą, a i skutkować pojawieniem się toksycznych związków.
Choć olej z ostropestu jest bardzo wartościowy, nie każdy może go spożywać. Przeciwwskazaniem jest ciąża, laktacja i wiek (nie mogą go używać dzieci do 12 roku życia) oraz skłonności do biegunek (przy dłuższym stosowaniu ostropest może mieć działanie przeczyszczające), niedrożność przewodów żółciowych (może zwiększać wydzielanie się żółci), stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub leków przeciwlękowych, przeciwzakrzepowych oraz obniżających poziom cholesterolu (może obniżać ich skuteczność).