Wzrost chorych o 132 procent. Oto co chroni stawy przed zwyrodnieniem
Badania wskazują, że z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów - już teraz dotyka 15 proc. populacji powyżej 30. roku życia. Jedną z przyczyn jest rosnący odsetek osób otyłych. Eksperci wskazują, że wsparciem w walce z chorobą jest odpowiednia dieta. Wykazano, że dolegliwości mogą Złagodzić produkty przeciwzapalne.
1. Część chorych ma problem z samodzielnym poruszaniem się
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form zapalenia stawów, czyli tzw. artretyzmu. Jej nasilenie to w dużej mierze kwestia indywidualna, znaczenie ma wiek pacjenta oraz choroby współistniejące. U części pacjentów dolegliwości są stosunkowo łagodne, ograniczają się do tymczasowego bólu i sztywnienia stawów. Jednak u pewnej grupy chorych dolegliwości są bardzo nasilone i utrzymują się przewlekle.
Choroba najczęściej atakuje stawy kolanowe i palce rąk. Może powodować ból, obrzęk i sztywność stawów, a nawet prowadzić do problemów z poruszaniem się.
Badania opublikowane na łamach "The Lancet" wskazują, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka 15 procent światowej populacji w wieku powyżej 30. roku życia. O ile w 1990 r. szacowano, że na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi ok. 256 milionów ludzi na świecie, o tyle do 2020 r. liczba chorych wzrosła do 595 mln. To oznacza wzrost o 132 procent.
Dokładne przyczyny rozwoju choroby nie są znane, lekarze wśród czynników, które zwiększają jej ryzyko wymieniają:
- urazy stawu,
- wiek,
- występowanie choroby w najbliższej rodzinie,
- otyłość.
2. Dieta w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów
Eksperci brytyjskiego NHS wśród zaleceń dla pacjentów wymieniają regularne ćwiczenia, walkę z nadwagę lub otyłością oraz stosowanie specjalnego obuwia.
Lekarze zwracają uwagę również na rolę diety zarówno w profilaktyce choroby, jak i w łagodzeniu dolegliwości stawowych. Zwraca się uwagę zwłaszcza na rolę różnych ziół i przypraw, wskazane są również kwasy omega-3 z tłustych ryb morskich.
- Przede wszystkim zaleca się zmniejszenie spożycia produktów prozapalnych, a włączenie żywności przeciwzapalnej, która może odgrywać znaczącą rolę w utrzymywaniu zdrowia stawów - podkreśla brytyjski coach zdrowego stylu życia Steve Bessant, w rozmowie z portalem express.co.uk.
7 przeciwzapalnych pokarmów w walce z zapaleniem stawów to:
- kurkuma,
- imbir,
- zielone liściaste warzywa,
- jagody,
- tłuste ryby jak łosoś i makrela,
- orzechy włoskie,
- nasiona lnu.
Pisaliśmy też o badaniach, które wykazały bardzo korzystne efekty po wzbogaceniu diety chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów siemieniem lnianym.
Naukowcy wykazali, że podawanie chorym 30 g na dobę siemienia lnianego zmniejszało ból, sztywność poranną i poprawiało samopoczucie pacjentów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl