Yerba mate a odchudzanie
Yerba mate jest rośliną uprawianą w Południowej Ameryce (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj). Napój przygotowany z tej egzotycznej rośliny jest bogaty w witaminy oraz składniki mineralne. Wiele badań klinicznych dowiodło prozdrowotnych właściwości yerba mate oraz jej korzystnego wpływu na proces odchudzania.
1. Właściwości yerba mate
Yerba mate jest rośliną występującą w rejonie subtropikalnym Ameryki Południowej. Liście yerba mate, z których przygotowywany jest napar w postaci herbaty zawierają wiele niezbędnych dla zdrowia witamin (A, B1, B2, PP, C, H) oraz składników mineralnych (żelazo, sód, potas, magnez, krzem, siarka, miedź, fosfor). Po zaparzeniu herbaty do naparu przechodzi wiele flawonoidów (kwas chlorogenowy, kwas cynamonowy), które wykazują zróżnicowane działanie biologiczne na organizm człowieka. Przede wszystkim mają właściwości antyoksydacyjne. Usuwają wolne rodniki, przez co przeciwdziałają starzeniu się organizmu i tworzeniu się zmarszczek. Ponadto zawarte w yerba mate pochodne kofeiny pobudzają układ nerwowy oraz poprawiają zdolność koncentracji uwagi i proces zapamiętywania.
Prozdrowotne właściwości yerba mate:
- pobudza układ nerwowy,
- usuwa uczucie zmęczenia,
- zwiększa koncentrację uwagi,
- ułatwia zapamiętywanie,
- działa antyoksydacyjnie,
- podnosi odporność organizmu,
- poprawia pracę serca,
- zapobiega anemii,
- wzmacnia kości i zęby,
- działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga usunąć z organizmu toksyny.
Mimo wielu właściwości prozdrowotnych yerba mate nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, karmiące, dzieci do 12 roku życia oraz osoby z chorobą wrzodową.
2. Yerba mate a otyłość
Otyłość jest chorobą przewlekłą, której podstawowym objawem jest zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Zazwyczaj otyłość prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia miażdżycy. Wiele badań klinicznych oraz epidemiologicznych wykazało, że regularne spożywanie yerba mate nie tylko zapobiega rozwojowi miażdżycy, ale również wspomaga proces odchudzania. Yerba mate hamuje aktywność enzymu trawiennego – lipazy trzustkowej, która trawi tłuszcze. W wyniku jej zablokowania tłuszcze nie ulegają trawieniu w jelicie cienkim, tym samym obniża się kaloryczność posiłku. W związku z tym, yerba mate najlepiej jest pić w ciągu 30 minut od momentu spożycia posiłku bogatego w tłuszcze (obiad, kolacja). Związki zawarte w mate zapobiegają utlenieniu cholesterolu LDL, przez co skutecznie przeciwdziałają tworzeniu się blaszki miażdżycowej, która zwęża naczynia krwionośne serca oraz mózgu, prowadząc do zawału serca lub udaru mózgu.
Osoby cierpiące z powodu otyłości częściej mają problemy ze skórą – tworzą się stany zapalne, generowane są w dużych ilościach wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry oraz włókna kolagenowe, powodując utratę jej elastyczności oraz zmarszczki. Tym skutkom zapobiega yerba mate.