Trwa ładowanie...

Za niski poziom potasu i magnezu – jak często występuje ten problem?

Za niski poziom potasu i magnezu – jak często występuje ten problem?
Za niski poziom potasu i magnezu – jak często występuje ten problem? (Zdjęcie autorstwa Brittanie Loren Pendleton / CC BY-NC-ND 2.0)

Wyobraź sobie, że twój organizm jest szwajcarskim zegarkiem, który nie tylko działa w sytuacji, kiedy jego bateria jest nowa, ale posiada wyjątkowe mechanizmy regulujące. Mechanizmy te do pewnego momentu potrafią dyscyplinować nasze zachowania, niezdrowe nawyki oraz niejednokrotnie przez długi czas radzą sobie z rozwijającą się bądź toczącą się chorobą.

Dowiedz się więcej

Nadchodzi jednak moment, w którym mechanizmy naprawcze zawodzą, stan organizmu się załamuje. Wówczas zaczynamy odczuwać objawy poszczególnych niedoborów. Tak też wygląda regulacja stężenia magnezu i potasu w organizmie.

Najwięcej potasu zawierają mięśnie szkieletowe, w następnej kolejności są erytrocyty (krwinki czerwone), wątroba i kości. Natomiast połowa magnezu znajdującego się w naszym organizmie lokalizuje się w kościach.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Stężenie potasu i magnezu jest ściśle ze sobą powiązane – niedobór potasu ma bezpośredni wpływ na stężenie magnezu w naszym organizmie, upośledzając jego wchłanianie w nerkach i tym samym powodując jego niedobór. Stąd też niedobór potasu często współistnieje z niedoborem magnezu. Oba elektrolity wpływają na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów w naszym organizmie.

Kiedy należy zbadać stężenie potasu i magnezu we krwi i zacząć uzupełniać ich niedobory? Jakie sytuacje narażają nas na ich utratę z organizmu?

Niemal cały potas i magnez, dostarczany do naszego organizmu z pokarmem, wchłania się w górnym odcinku jelita cienkiego, dlatego zbyt mała ilość dostarczana z pokarmem (niedożywienie, anoreksja), wymioty, biegunka, nadużywanie leków przeczyszczających i nadużywanie alkoholu powodują jego niedobór.

Potas w 90% jest wydalany przez nerki, dlatego choroby dotykające nerek, zaburzenia hormonalne powodujące ich nieprawidłowe funkcjonowanie, niektóre leki (np. diuretyki – leki moczopędne) są przyczyną niedoborów wyżej wymienionych elektrolitów.

Normalnie utrata potasu/magnezu przez skórę jest minimalna. Sytuacje powodujące wzmożoną potliwość, takie jak: gorączka, oparzenia, intensywne ćwiczenia fizyczne, przebywanie w wysokich temperaturach – również są przyczyną utraty potasu/magnezu.

Jak objawiają się niedobory magnezu i potasu?

Niedobór dotyka przede wszystkim układu nerwowego i mięśniowego. Stąd też jako pierwsze pojawiają się objawy dotyczące:

  • mięśni: drżenie kończyn i języka, osłabienie siły mięśni,
  • układu nerwowego: brak energii, apatia, nadpobudliwość nerwowa, zaburzenia depresyjne.

Z niedoborem wyżej wymienionych elektrolitów wiąże się również uczucie kołatania serca i nadciśnienie tętnicze.

Jakie choroby i leki wywołują niedobory potasu i magnezu?

O niedoborach należy myśleć, kiedy:

  • chorujesz na cukrzycę, anoreksję,
  • przyjmujesz leki na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, insulinę, leki moczopędne,
  • nadużywasz alkoholu, kawy,
  • bardzo intensywnie ćwiczysz.

Jak widzisz, wiele nawyków, chorób i leków wywołuje niedobory potasu i magnezu. Niedobór jednego elektrolitu zaburza wchłanianie drugiego, dlatego tak często dotykają nas objawy wynikające ze zbyt małej ilości tych elektrolitów w organizmie.

Mając tego świadomość, już dzisiaj, znając opisane powyżej objawy, oznacz stężenie potasu i magnezu w surowicy krwi i w sytuacji niedoboru postaraj się zmienić nawyki oraz zacznij suplementować niedoborowe elektrolity.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze