Zacznij zażywać już dziś. Dietetycy zdradzają, jak wspomóc układ pokarmowy przed świętami
Gdy wskutek przejedzenia pojawiają się problemy trawienne, sięgamy po napary ziołowe i apteczne suplementy łagodzące te dolegliwości. Okazuje się jednak, że można zadziałać wcześniej – jeszcze zanim siądziemy do świątecznej uczty.
1. Co na świąteczne przejedzenie się?
Zbliżające się święta to czas, kiedy częściej sięgamy po środki wspomagające trawienie i łagodzące dolegliwości żołądkowo-jelitowe – poczynając od naparów z mięty, melisy czy rumianku, przez ziołowe krople na żołądek, po leki rozkurczowe czy niwelujące takie dolegliwości, jak wzdęcia i gazy. Problemy trawienne dla wielu są nieodłącznym elementem świątecznej uczty. Jak tego uniknąć? Dotychczas mówiło się o dwóch metodach – zaopatrzeniu apteczki w środki wspierające pracę układu trawiennego oraz – unikaniu przejadania się.
Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden sposób, by uniknąć przykrych konsekwencji świątecznego biesiadowania.
2. Probiotyki
Ten środek zapobiegawczy to probiotyki, zalecane przez ekspertów w dziedzinie dietetyki. W jaki sposób mogą zapobiegać skutkom świątecznego przejedzenia?
Probiotyki to „dobre bakterie”, które wspierają nasz mikrobiom jelitowy. Zasiedlają układ pokarmowy i poprawiają jego funkcjonowanie. Oczywiście to znacznie uproszczona definicja, ponieważ tak naprawdę zakres działania probiotyków jest bardzo szeroki, w zależności od szczepu bakterii.
Kilka z nich ma udowodnione pozytywne działanie na jelita. Mowa m.in. o: Lactobacillus: L. rhamnosus GG, L. acidophilus La-5 oraz Bifidobacterium: B. Szukając więc probiotyku, który wesprze akurat pracę naszego układu trawiennego, właśnie po te konkretne szczepy powinniśmy sięgnąć.
O czym należy pamiętać? Tylko regularne stosowanie probiotyków daje efekty. Warto na nie poczekać, bo probiotyki ułatwiają proces trawienia, niwelując ryzyko wystąpienia wzdęć, gazów, bólu brzucha, a nawet zaparć.
Szczepy Lactobacillus odpowiedzialne są za wspomaganie pracy jelit przy biegunce, z kolei szczep Bifidobacterium minimalizuje dolegliwości przy zespole jelita drażliwego.
A jaki jest najłatwiejszy sposób na dobranie odpowiedniego probiotyku? Probiotyki znajdują się nie tylko w aptece.
3. Kiszonki
Choć probiotyki – dostępne w postaci kropli czy tabletek – dostępne są w szerokiej gamie w każdej aptece, to jest łatwiejszy sposób na wsparcie układu pokarmowego.
Probiotyki znajdują się także w żywności – w kiszonkach i w produktach fermentowanych. Polska słynie z jednych, jak i z drugich. Jak więc przygotować układ trawienny na nadchodzące święta? Nic łatwiejszego, wystarczy wzbogacić dietę w produkty probiotyczne – kiszone ogórki, kapustę, zakwas z buraków, a także maślankę, kefir czy jogurt naturalny warto włączyć do codziennego menu.
Wsparcie procesu trawiennego to nie wszystko – spożywanie żywności probiotycznej poprawia odporność, probiotyki mogą też łagodzić objawy nietolerancji laktozy oraz innych alergii – nie tylko pokarmowych – a nawet obniżać poziom cholesterolu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl