Trwa ładowanie...

Zakazana przed śniadaniem. "Nasilenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych"

 Katarzyna Prus
24.09.2023 11:28
Nie pij kawy na czczo, jeśli masz problemy z żołądkiem
Nie pij kawy na czczo, jeśli masz problemy z żołądkiem (Getty Images)

Kawa wypita na czczo, niedługo po przebudzeniu, świetnie stawia na nogi, ale ma też skutki uboczne. Ostrożne powinny być szczególnie osoby, które mają dolegliwości żołądkowe.

spis treści

1. Najpierw śniadanie, potem kawa

"Kawa pobudza wydzielanie gastryny, czyli hormonu odpowiadającego za wydzielanie soków żołądkowych, który pobudza końcowy odcinek odbytnicy do pracy" - tłumaczy na Instagramie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Lekarka dodaje, że to pomaga w wypróżnieniach, ale kawy nie należy pić na czczo.

"Przestrzegam, żeby to nie była jednak pierwsza rzecz po wstaniu. Po co nam wysokie pH żołądka i kwasy buzujące w żołądku, jeśli nie mamy tam nic do strawienia. Dlatego najpierw śniadanie, potem kawa" - zaznacza dr Cubała-Kucharska.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Warto mieć świadomość, że duża ilość kwasu solnego w żołądku, przy braku pokarmu do strawienia, drażni błonę śluzową. W efekcie może dojść do nasilenia dolegliwości bólowych w przypadku choroby wrzodowej. Może to również sprzyjać refluksowi, a także nasilać objawy nadkwasoty (jednym z jej symptomów jest zgaga).

2. Kawa na czczo może zaszkodzić

Kto powinien szczególnie uważać i zrezygnować z picia kawy na czczo?

- Obecnie coraz więcej osób boryka się z chorobami układu pokarmowego i u tych osób po wypiciu kawy na czczo może dojść do nasilenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.

Lekarka dodaje, że osoby zdrowe nie muszą się tego obawiać.

Warto mieć jednak świadomość, że kawa wypijana na czczo może wpływać na szybsze opróżnianie żołądka i przyspieszać pasaż jelitowy, co może mieć związek z ograniczonym wchłanianiem składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B czy żelaza, a także witaminy D i kwasów tłuszczowych.

Kawa na pusty żołądek to także nie jest dobry pomysł przed badaniami krwi. Przed jej pobraniem zaleca się picie wody, jednak powinno unikać się kawy, herbaty, napojów i soków. Ich spożycie może zaburzyć wyniki badania.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze