Trwa ładowanie...

Zakazane na kolację. Będziesz chrapać jak borsuk

Avatar placeholder
25.06.2023 19:56
Unikaj tych produktów, by zmniejszyć chrapanie. Nasilają uporczywy objaw i zakłócają sen
Unikaj tych produktów, by zmniejszyć chrapanie. Nasilają uporczywy objaw i zakłócają sen (Getty Images)

Chrapiący partner lub partnerka to nic przyjemnego. Przy takim akompaniamencie nie sposób zasnąć, co może prowadzić do frustracji. Jak zapobiegać chrapaniu? Warto zrezygnować z pewnych produktów spożywczych przed snem.

spis treści

1. Tych produktów unikaj przed pójściem spać

Spożywanie niektórych produktów może nasilać chrapanie. Do tej listy należą produkty mleczne. Przed snem lepiej zrezygnować ze spożywania sera żółtego, jogurtów i nabiału. Zawarta w nich laktoza zwiększa produkcję śluzu w jamie ustnej, co przyczynia się do nasilenia wibracji mięśni podczas oddychania.

By zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że w nocy zaczniemy chrapać, na kolację lepiej odpuścić sobie produkty typu fast-food. Przetworzona żywność prowadzi do przekrwienia układu oddechowego i problemów żołądkowych.

Słodzone napoje i słodycze wieczorem odpadają. Cukry proste mogą powodować stany zapalne w gardle, co nasili odgłosy wydawane podczas chrapania. Dodatkowo naukowcy uważają, że pacjenci z cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością częściej chrapią w porównaniu do zdrowych osób.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Tłuste mięso na kolację jest nie tylko niezdrowym wyborem, ale również przyczynia się do problemów z chrapaniem. Tłuszcze nasycone oraz białka nasilają produkcję flegmy i mogą prowadzić do problemów ze snem.

Warto przed snem zrezygnować także z produktów zbożowych, szczególnie tych na bazie przetworzonej pszenicy, również mogą nasilać chrapanie. Zupełnie jak cukry proste, przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w gardle i prowadzą do zwiększenia śluzu w jamie ustnej.

Głośne chrapanie może zakłócać nasz sen
Głośne chrapanie może zakłócać nasz sen (Pixabay)

2. Chrapanie to problem zdrowotny

Chrapanie to problem dość powszechny, który częściej dotyczy mężczyzn. Zwykle pojawia się po 45. roku życia, szczególnie u osób z nadwagą. Jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, ale nie zawsze oznacza chorobę.

Nasilenie się głośnych dźwięków w trakcie snu może być spowodowane krzywą przegrodą nosa lub spożyciem alkoholu, przyczynia się do tego również palenie papierosów. Czasem zależy od pozycji, w której kładziemy się spać.

Niekiedy chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to stan zagrażający życiu, wiec konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli następują wielokrotne przerwy w oddychaniu, również konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze