Trwa ładowanie...

Zakazany po 50. Badania trwały 12 lat i naukowcy są pewni, że nie chroni przed rakiem

 Aleksandra Zaborowska
31.08.2024 10:29
Lekarze odradzają, zwłaszcza seniorom
Lekarze odradzają, zwłaszcza seniorom (Getty Images)

Lekarze stale ostrzegają przed szkodliwym działaniem alkoholu na organizm. Nowe badanie potwierdza, że teorie o jego pozytywnym wpływie na zdrowie to jedynie mity.

spis treści

1. Alkohol dla seniora? Lekarze odradzają

Choć istnieją badania sugerujące, że niewielkie ilości czerwonego wina mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie układu krążenia i mięśnia sercowego, lekarze wielokrotnie już podkreślali, że spożywanie alkoholu ma więcej negatywnych skutków dla zdrowia niż tych pozytywnych.

W nowym badaniu opublikowanym na łamach “JAMA Network Open” wykazano jednak, że może w ogóle nie być żadnej pozytywnej zależności pomiędzy spożywaniem wina a chorobami - zwłaszcza w przypadku spożywania alkoholu (głównie wina) u osób starszych.

Badania, które trwały 12 lat i objęły ponad 135 tys. seniorów powyżej 60. roku życia, sugerują, że osławione czerwone wino może w żaden sposób nie wpływać na wydłużenie życia bądź obniżenie ryzyka zgonu z powodu nowotworu.

Zobacz film: "Ile kalorii ma alkohol?"

- Nie wykryliśmy niczego, co by wskazywało, że występuje jakikolwiek korzystny związek między niewielkim spożyciem alkoholu a ryzykiem zgonu - zaznaczyła w wypowiedzi dla redakcji "The New York Times" główna autorka badania, prof. Rosario Ortola z Universidad Autonoma de Madrid.

2. WHO alarmuje: żadne ilości alkoholu nie są zdrowe

Z powtarzającą się opinią lekarzy pokrywają się także zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która jasno podkreśla, że żadna, nawet najmniejsza ilość alkoholu, nie jest korzystna dla zdrowia. Eksperci WHO zaznaczają też, że największym zagrożeniem jest regularne spożywanie dużych ilości alkoholu.

Czy można więc spożywać alkohol w sposób bezpieczny? Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem, zgodnie z zaleceniami ekspertów zdrowia, byłoby odstawienie napojów procentowych raz na zawsze. Badacze podkreślają jednak, że, jeśli już pijemy, zawsze powinniśmy zadbać o bogaty w składniki odżywcze, dość sycący posiłek, który spowolni wchłanianie alkoholu i wspomoże jego trawienie przez organizm. Zapobiegnie to nie tylko zatruciu alkoholowemu, ale także zmniejszy ryzyko szybkiego odwodnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze